Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Pavao Vujnovac na Fortenovi zaradio milijardu eura!
  • Eksplozivan rast: Tešanj prestigao Zenicu i Novo Sarajevo
  • Kraj jedne ere: Gasi se jedina proizvodnja televizora u Hrvatskoj
  • Mega projekt: Lidlov “grad u gradu” počinje primati prve stanare
  • Porodična firma iz Banje Luke širi proizvodnju i osvaja Zapadnu Evropu
  • Potpisan ugovor o izgradnji pristaništa na Drini u Višegradu
  • Fabrika na 3.500 m2: U Poslovnu zonu u Cazinu stiže nova investicija
  • Pokrenut prvi integrisani litijumski projekt u Evropi
  • Turci će graditi brzu cestu do Novog Pazara: Evo detalja
  • Srpska kompanija dovodi luksuzni hotelski brend u Hrvatsku i Sloveniju
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»U 2016. izvoz porastao na 8,90 milijardi KM, najbolje idu sjedala, drvo i obuća
Ekonomija

U 2016. izvoz porastao na 8,90 milijardi KM, najbolje idu sjedala, drvo i obuća

BiznisInfoBy BiznisInfo29/12/2016Updated:29/12/2016Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Podaci VTKBiH i Agencije za statistiku se razlikuju, ali i jedni i drugi govore da je izvoz povećan u proteklih jedanaest mjeseci.

U jedanaest mjeseci ove godine ostvaren je izvoz od 8,90 milijardi KM, što predstavlja povećanje od 4,92 posto u odnosu na isti period prethodne godine. Podaci su ovo Vanjskotrgovinske komore BiH koji kažu još i da je najviše ostvareno izvoza u zemlje Evropske unije, gdje je na prvom mjestu Njemačka sa ostvarenom vrijednošću izvoza od 1,38 milijardi, zatim Italija 1,04 milijarde, pa slijedi Hrvatska na čije tržište je izvezen 918,81 milion KM, dok je na četvrtom mjestu Srbija, na čije tržište je iz BiH otišlo robe vrijedne 790,41 milion KM.

Sektori

Najveći rast, prema ovim podacima, zabilježile su tarife: sjedala (609,60 miliona KM), drvo obrađeno po dužini (315,73 miliona KM), obuća sa vanjskim đonom od gume (307,91 milion KM), električna energija (279,60 miliona KM), te ostali namještaj i njegovi dijelovi (272,17 miliona KM), prenosi Oslobođenje.

– Posmatrajući strukturu izvoza po sektorima privrede, najvišu ostvarenu vrijednost izvoza ostvario je drvoprerađivački sektor sa oko 1,88 milijardi KM, a ovaj sektor zabilježio je i povećanje izvoza u odnosu na isti period prethodne godine u iznosu od 7,34 posto. Najviše procentualno povećanje izvoza u poređenju sa 11 mjeseci prethodne godine ostvareno je u agroindustrijskom sektoru 15,57 posto, zatim u hemijskoj industriji 9,67, namjenskoj 5,43 posto. Svi sektori su zabilježili blagi porast izvoza osim izvoza mineralnih goriva i električne energije, te izvoz ruda, metala i ostalih proizvoda, kazala nam je Belma Hasić, iz Sektora za makroekonomski sistem VTKBiH.

Analizirajući grupe proizvoda, proizvodi životinjskog porijekla (meso, ribe i mlijeko) imali su manje izvoza za 6,78 posto u odnosu na prošlu godinu, sektor voća i povrća je zabilježio rast od 18,20 posto, šećer i proizvodi od šećera također su rasli za 58,06, namještaj, posteljina i madraci za 9,34, a oružje i municija za 16,51 posto.

CEFTA

Međutim, podaci Agencije za statistiku BiH malo se razlikuju i prema njima za jedanaest mjeseci ove godine ostvaren je izvoz vrijedan 8,58 milijardi, dok je uvoz iznosio 14,64 milijarde KM, što je više za 0,5 posto.

– Izvoz u zemlje CEFTA je veći za tri posto nego u istom periodu 2015. godine, dok je uvoz u zemlje ove zone slobodne trgovine povećan za 4,5 posto. Pokrivenost uvoza izvozom sa zemljama CEFTA iznosi 67,4 posto. Izvoz u zemlje EU je veći za 3,7 posto nego u istom periodu 2015. godine, saopšteno je iz Agencije za statistiku BiH.

Rekordan izvoz je BiH ostvarila u novembru, kada je on iznosio 891,4 miliona KM, što je 16,6 posto više u odnosu na isti mjesec prošle godine.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Izvoz
NAJNOVIJE

Pavao Vujnovac na Fortenovi zaradio milijardu eura!

14/02/2026

Eksplozivan rast: Tešanj prestigao Zenicu i Novo Sarajevo

14/02/2026

Kraj jedne ere: Gasi se jedina proizvodnja televizora u Hrvatskoj

14/02/2026

Mega projekt: Lidlov “grad u gradu” počinje primati prve stanare

13/02/2026
Tagovi
NaftaautomobilizapošljavanjeBLSEIzvozHrvatskaBingoturizamBoljiposao.comBankeSASENjemačkainvesticijeVolkswagenVlada FBiHKonzum
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...