Turkish Airlines kupio udio u španskoj aviokompaniji

0

Turkish Airlines saopštio je u utorak da je prihvaćena njegova ponuda za stjecanje manjinskog udjela u španskoj zrakoplovnoj firmi Air Europa.

Turski nacionalni prijevoznik otkrio je u junu da vodi neobvezujuće razgovore o potencijalnom ulaganju Air Europa, a ranije ovog mjeseca objavio je da je u procesu pripreme obvezujuće ponude.

U izjavi koju je objavio kasno u utorak, Turkish Airlines izjavio je da je Air Europa prihvatila ponudu i da je proces sada prešao na pripremu dokumentacije o transakciji i početak službenih postupaka vezanih uz zatvaranje.

Transakcija je uključivala ulaganje od 300 miliona eura, saopštili su, dodajući da će velika većina ulaganja biti u obliku povećanja kapitala.

Tačan postotak manjinskog udjela koji će Turkish Airlines steći bit će određen nakon tehničkih i finansijskih prilagodbi u fazi zatvaranja, također su rekli.

– Očekuje se da će proces biti dovršen u roku od otprilike 6 do 12 mjeseci, ovisno o dobivanju potrebnih dozvola i odobrenja od nadležnih regulatornih tijela – saopštio je Turkish Airlines.

Direktor Turkish Airlinesa ranije je izjavio da je glavni razlog interesa za španskog prijevoznika taj što njegova mreža letova nadopunjuje mrežu Turkish Airlinesa, s jakim prisustvom u Latinskoj Americi i na Pirinejskom poluostrvu.