Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Neočekivan skok: Firma iz Foče postala 4. najveći uvoznik u BiH
  • Slovenija u strahu od jačanja Luke Rijeka: Kopar ispada iz igre?
  • MOL ulazi u jedan od najvećih naftnih projekata u Sredozemlju
  • Konačna odluka: Gasi se bh. industrijski div Koksara Lukavac
  • Mega projekt: Zvanično započela izgradnja brze ceste prema Hrvatskoj
  • Forto u Turskoj: Uskoro direktna aviolinija Sarajevo – Ankara
  • Poslovni forum BiH – Saudijska Arabija otvorio nove prilike za saradnju
  • Prekretnica u globalnoj autoindustriji: BYD prestigao Ford
  • Krediti u BiH lani porasli za 2,86 milijardi, depoziti za 3,45 milijardi KM
  • Vlada TK i Općina Čelić uspješno realizuju zajedničke projekte
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Stotine firmi u BiH nemaju nijednog radnika, a neke ostvaruju milionske profite!
Ekonomija

Stotine firmi u BiH nemaju nijednog radnika, a neke ostvaruju milionske profite!

BiznisInfoBy BiznisInfo14/11/2016Updated:14/11/2016Nema komentara5 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Informacija da je čak 881 firma u bh. entitetu Republika Srpska u 2015. godini poslovala bez ijednog radnika te da je njih 273 ostvarilo dobit, za ekonomskog analitičara Zorana Pavlovića je potvrda da radna inspekcija i druge institucije na tom polju ne vrše dovoljno provjera, izvještava Al Jazeera.

Po podacima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) neke od tih firmi su ostvarile i milionske profite.

“Podatke za 2016. ćemo moći dati tek po završenoj obradi godišnjih finansijskih izvještaja (GFI) za 2016. godinu, a što će biti 30. aprila iduće godine“, kazali su iz APIF-a za Al Jazeeru.

Dok iz Ministarstva finansija RS-a ističu da zakon dozvoljava firmama da posluju bez radnika, ako je sve uredno prijavljeno, Pavlović tvrdi da postoje različiti motivi za njihovo otvaranje.

“Vi možete da uvek imate rezervnu firmu preko koje vršite finansijske transakcije koje će biti uredno prikazane. To je sistem povezanih firmi. Kada ste samostalni privrednik vi morate biti zaposleni, inače vam ne važi registracija. Mora postojati odgovorno lice i mora postojati komunikacija sa tim licem. Ako to lice nije dostupno, onda je to razlog više da se krene u istraživanje“, navodi.

Izvlačenje novca iz drugih firmi

Al Jazeera je pokušala stupiti u kontakt sa nekoliko firmi koji se nalaze na listi onih koji su prošle godine ostvarile profit, iako nisu zapošljavale nijednog radnika.

Preko telefonskih brojeva i mail adresa nađenih na internetu pokušali smo kontaktirati firmu koja se bavi savjetovanjem „Frontier Advisory“ registrovanu u Trebinju, a koja je, po informacijama Capital.ba, prošle godine ostvarila profit od 1,85 miliona konvertibilnih maraka [KM] (940 hiljada eura); poslovnu jedinicu austrijske firme „Bilfinger VAM Anlagentechnik GmbH Branch Office“ u Istočnom Sarajevu, koje se bavi izgradnjom stambenih i nestambenih zgrada, a koja je ostvarila profit 938.914 KM (477 hiljada eura); banjalučku firmu “Trizma GS”, čiji je vlasnik beogradsko Društvo za pružanje usluga „Trizma“, a koja je savjetovanjem zaradila 318.882 KM (162 hiljade eura); poljoprivrednu zadrugu „Balatunka“ iz Bijeljine koje se bavi preradom i konzervisanjem voća i povrća, a koja je imala profit od 263.449 KM (134 hiljade eura); građevinarsku firmu „Dekorplast“, čija zarada je iznosila 250.887 KM (127 hiljada eura) i firmu „Nivak Construction BA“ koja je zaradila 194.612 KM (99 hiljada eura), ali do do vlasnika ili direktora nismo uspjeli doći.

Po podacima APIF-a firme bez radnika u RS-u su prošle godine zbirno iskazale 40,8 miliona KM (20,4 miliona eura) ukupnog prihoda i 58,8 miliona KM (29,8 miliona eura) ukupnog rashoda.

Glavni odgovorni urednik portala Capital.ba Siniša Vukelić tvrdi da takve firme bez radnika vode direktori i najčešće služe za izvlačenje novca iz druge kompanije koja je opterećena svim ostalim troškovima.

“Te druge firme su obično akcionarska društva, odnosno većinski vlasnik izbjegava na ovaj način da dijeli dobiti sa ostalim, malim akcionarima. Profit prebace na firmu u kojoj su oni jedini vlasnici, na kraju godine uzmu svu dobit sebi i samo plate 10 odsto poreza“, ističe Vukelić.

Dodaje da je poslovanje preko povezanih pravnih lica u cijeloj BiH veliki problem, a istražni organi od Poreske uprave, Inspekcija i MUP izbjegavaju da se uhvate u koštac sa tim.

“Pored direktne posljedice za male akcionare, indirektne su i veće, jer se gubi interesovanje investitora za kupovinom akcija na berzama, te se friziraju finansijski izvještaji“, kaže.

Firme bez radnika, zaključuje, su omogućene zakonom, ali poreski organi moraju utvrdi kako je moguće da samo direktor uspije ostvariti milionsku dobit, posebno kada je riječ o proizvodnji i preradi.

Iz Ministarstva finansija RS-a su nam kazali da radna inspekcija kontrolira firme i da li u nekoj firmi ima neprijavljenih radnika.

“Poreska uprava u RS-u je rukovodila samim aktivnostima na suzbijanju sive ekonomije. Oni su donijeli i akcioni plan za suzbijanje sive ekonomije. Dosta tih oblasti i rupa će nekim zakonskim izmjenama biti pokriveno. Nije problem u tome da li neka firma ima zaposlenog jednog radnika ili nijednog. Neko može poslovati uspješno i bez radnika. To je propisano zakonom. Bitno je da neko ko ima firmu prijavi promet i državi plaća. Neprijavljeni radnici će biti kažnjeni“, naveli su.

Kontaktirali smo i Poresku upravu RS-a, ali odgovore na naša pitanja do vremena objavljivanja teksta nismo dobili.

Tri načina rada firmi

Iako firme koje se bave savjetovanjem i mogu funkcionirati bez radnika, zanimljivo je da se na listi najprofitabilnijih firmi nalaze i one koje se bave izgradnjom, proizvodnjom i preradom.
Član Udruženja ekonomista RS SWOT Predrag Duduković je ranije kazao da zakonom nije propisano da direktor firme mora biti u radnom odnosu te da je zbog toga moguće da firma bude bez ijednog radnika.

Istakao je da u firmama koje ostvaruju bilo kakav promet neko mora da radi, a da postoji nekoliko mogućnosti na koji način je to riješeno.

„Tu ima svega. Firme koje imaju promet, bez obzira da li posluju u plusu ili minusu, po logici, bi trebale da rade, a ako rade, trebale bi da imaju zaposlene. Jedna od mogućnosti je da imaju radnike koji rade na crno. Druga mogućnost je da firme ostvaruju promet, nemaju zaposlenih, ali administrativne poslove za njih obavljaju knjigovodstveni biroi ili neka druga agencija. Treća mogućnost je da iznajmljuju radnike od neke agencije“, rekao je.

Dodao je da kontrolni organi jednostavno mogu utvrditi na koji od ova tri načina firme rade. Zaključio je da ima specifičnih djelatnosti i firmi koje zaista nemaju potrebe za radnicima, ali sigurno je da među tim firmama ima i onih koje imaju radnike, ali nisu ih prijavili. (Al Jazeera)

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Neočekivan skok: Firma iz Foče postala 4. najveći uvoznik u BiH

12/02/2026

Slovenija u strahu od jačanja Luke Rijeka: Kopar ispada iz igre?

12/02/2026

MOL ulazi u jedan od najvećih naftnih projekata u Sredozemlju

12/02/2026

Konačna odluka: Gasi se bh. industrijski div Koksara Lukavac

11/02/2026
Tagovi
BLSENaftaKonzumBankeIzvozBoljiposao.comVolkswagenBingoinvesticijeSASEVlada FBiHturizamHrvatskazapošljavanjeautomobiliNjemačka
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.