Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Nakon 23 godine gasi se bh. firma: “Iskreno hvala radnicima”
  • Siniša Mali: Srbija rekorder u regionu po životnom standardu
  • Željeznicama RS prijeti katastrofalan scenario: Ugroženo 1.700 radnih mjesta
  • OPEC+ dogovorio povećanje proizvodnje nafte u aprilu
  • Pruga od milijardu eura mijenja ekonomsku mapu BiH i Hrvatske
  • Praznik u znaku putovanja: Bosanci “okupirali” ovaj hotel u Hrvatskoj
  • Počela gradnja najveće solarne elektrane u Hrvatskoj, evo detalja
  • Američka fintech kompanija zbog AI-ja otpušta 40 posto zaposlenih
  • Rijetke bolesti nisu rijedak problem, bez koga nema sigurne terapije?
  • Federaciji prijeti pad kreditnog rejtinga: Jedan potez bio je ključan
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Smanjen prinos kukuruza za oko 20 posto zbog suše
Ekonomija

Smanjen prinos kukuruza za oko 20 posto zbog suše

BiznisInfoBy BiznisInfo18/08/2022Updated:18/08/2022Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić izjavio je danas da se suša odrazila na prinos kukuruza u Kozarskoj Dubici koji će biti manji za oko 20 odsto.

“Ako uzmemo u obzir da je cijena kukuruza u ovom momentu oko 60 feninga, a prošle godine, kada smo imali dobru godinu, bila je oko 40 feninga, to smanjenje prinosa se sada kompenzuje znatno većom cijenom koja, prema našim procjenama, ne bi trebala da pada do žetve”, rekao je Pašalić novinarima u Kozarskoj Dubici, prenosi Srna.

On je dodao da ovih dana obilazi teren, te da su u resornom ministarstvu svjesni sušne sezone u gotovo u svim dijelovima Republike Srpske, kao i da je suša najviše izražena u Semberiji i nekim dijelovima Lijevče polja.

“Smatramo da šteta neće biti kakvu smo očekivali, ali definitivno ima problema u Semberiji, Lijevče polju, na zemljištima koja su pjeskovita, brzo gube vodu i tamo gdje je urađena pogrešna agrotehnika. To je pokazatelj da i proizvođači nekad sami sebi prave štetu jer ne urade adekvatnu agrotehniku i ne pripreme zemljište onako kako je predviđeno”, pojasnio je Pašalić.

On je podsjetio načelnike i gradonačelnike lokalnih zajednica da postoji Zakon o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijama koji je donesen 2012. godine i koji jasno precizira kako se vrši procjena stanja na terenu i proglašava vanredna situacija i elementarna nepogoda.

“Ove godine nemamo potrebu za proglašavanjem vanredne situacije na teritoriji Republike Srpske, kakvu smo imali 2020. godine zbog pandemije virusa korona. Sada su ti problemi više-manje vezani za neke uža geografska područja i lokalne zajednice imaju obavezu po tom zakonu da procijene štetu na svom terenu i da na neki način pomognu ljudima koji su oštećeni, a ako ne mogu, mogu da se obrate Vladi”, rekao je Pašalić.

Odgovarajući na pitanja novinara, on je naveo da je situacija u oblasti voćarske proizvodnje različita, te da je danas nemoguće govoriti o ozbiljnom voćarstvu i povrtarstvu bez navodnjavanja.

“Ima štete gdje nema navodnjavanja, ali imamo i dobar prinos šljive. Proizvođači koji su ozbiljno pristupili proizvodnji imaju obezbijeđen sistem za navodnjavanje i protivgradnu mrežu”, rekao je Pašalić.

On je pozvao proizvođače da osiguraju svoje usjeve i podsjetio da Ministarstvo sufinansira tu aktivnost sa 50 odsto.

Pašalić je danas u Kozarskoj Dubici posjetio nekoliko parcela, među kojima je zasad kukuruza Radovana Damjanovića iz Draksenića.

Damajanović, koji je ove godine zasijao 2,5 hektara kukuruza, rekao je da je situacija teška jer je izostala kiša u avgustu.

“Uradio sam kvalitetnu agrotehniku, zaorao sam đubrivo i moj je kukuruz u solidnom stanju. Mislim da će prihod podbaciti do 30 odsto u odnosu na prethodnu godinu i u zavisnosti od sorte i zemljišta”, naveo je Damjanović.

On je rekao da je zadovoljan situacijom s obzirom na to da je godina sušna, ali ističe da su ulaganja bila velika.

Pomoćnik direktora preduzeća “Jelena” Kozarska Dubica Milan Delić ukazao je na značaj primjene agrotehničkih mjera, posebno u sušnim godinama.

“Obavezno je osnovno đubrenje i zaoravanje đubriva što dublje jer je kukuruz biljka koja ide za vlagom u dubinu, da razvija korijenov sistem. Skup je bio repromaterijal, pa su se poljoprivrednici odlučili da smanje ulaganja 30 do 40 odsto i to se naravno odmah odražava na prinos”, pojasnio je Delić.

On je rekao da je saglasan sa procjenom ministra Pašalića da se na području Kozarske Dubice očekuje pad prinosa od oko 20 odsto, u zavisnosti od tipa zemljišta.

“Preduzeće `Jelena` pod kukuruzom ima 195 hektara i oko 1.100 hektara kod kooperanata, a najboljim su se pokazale poznate strane sorte”, rekao je Delić.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Nakon 23 godine gasi se bh. firma: “Iskreno hvala radnicima”

02/03/2026

Siniša Mali: Srbija rekorder u regionu po životnom standardu

02/03/2026

Željeznicama RS prijeti katastrofalan scenario: Ugroženo 1.700 radnih mjesta

02/03/2026

OPEC+ dogovorio povećanje proizvodnje nafte u aprilu

02/03/2026
Tagovi
HrvatskaSASEIzvozVolkswagenNjemačkaKonzumBingoBoljiposao.comautomobiliNaftaBLSEzapošljavanjeBanketurizamVlada FBiHinvesticije
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.