Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Milionski posao: RS prodaje udio u fabrici eksploziva, poznat kupac
  • Klimatske prilike i agrotehničke mjere u održivoj poljoprivrednoj proizvodnji uljarica
  • ‘Kralj namještaja’ iz BiH otvorio najnapredniju tvornicu u Hrvatskoj
  • Međunarodni Samit apotekarstva: Farmaceuti u BiH spremni za aktivniju ulogu u prevenciji
  • Velika akvizicija: Amerikanci kupili najveću nadu evropske industrije
  • Binas Bugojno: Nastavljen rast prihoda, ove godine još bolji rezultati
  • U januaru u BiH 102.600 turističkih dolazaka
  • Objavljeno kada počinje gradnja strateške ceste duge 46 kilometara
  • Jedinstven u BiH: Toranj sa 26 spratova i heliodromom konačno useljiv
  • Šta se dešava: Hrvatska s granice vratila 100 kamiona iz BiH
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Sajam hobija u Sarajevu: Nekad razonoda, danas (jedini) način da se preživi
Biznis cafe

Sajam hobija u Sarajevu: Nekad razonoda, danas (jedini) način da se preživi

BiznisInfoBy BiznisInfo04/03/2017Updated:04/03/2017Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Sve češće u posljednje vrijeme čujemo za slučajeve osoba koje su svoj hobi pretvorile u posao i dodatni ili čak i osnovni izvor zarade. Ako samo pogledamo podatke iz 2016, biće nam jasno i zašto.

Naime, prosječna isplaćena neto plata u BiH u 2016. godini iznosila je 838 KM a u istom periodu sindikalna potrošačka korpa koštala je 1.868,06 KM.

Nesrazmjer između visine prosječne plate i iznosa potrošačke korpe naročito su osjetile one porodice u kojima je samo jedna osoba zaposlena. A sa brojem od 511.922 nezaposlene osobe u januaru 2017, nije teško pretpostaviti da je ovakvih porodica nemali broj.

I dok smo se ranije bavili hobijima poput kolekcionarstva, baštovanstva, umjetnosti i sl, danas se većinom biraju hobiji koji mogu doprinijeti popunjavanju kućnog budžeta.

Uglavnom se proizvode stvarčice koje se po gotovo simboličnim cijenama po komadu prodaju najčešće online ili u rijetkim prilikama kakva je bio Sajam hobija održan danas u sarajevskom SCC-u. Na sajmu je 30 žena iz Sarajeva ali i drugih gradova BiH zložilo svoje proizvode.

Edisa Karić je jedna od njih. Nezaposlena diplomirana novinarka, godinama u potrazi za poslom, u hobiju je pronašla način da pomogne budžet domaćinstva koje preživljava uz jednu platu. I to daleko nižu od prosječne.

“Kao mala sam naučila izrađivati ukrasna drvca. Ranije sam se time bavila jer me opuštalo i pričinjavalo mi zadovoljstvo a danas ih pravim kako bih zaradila bar nešto”, kaže Edisa koja je na sajmu izložila drvca koja inače prodaje putem facebook stranice A&A ukrasi.

Na sajmu je svoje proizvode izložila i Sanela Ahmić iz Zenice, koja, iako zaposlena, svaki slobodan trenutak koristi za izradu sapuna na glicerinskoj bazi. I Sanela prodaje putem Facebooka, na stranici Handmade by Asi. “Pravimo prirodne sapune, mirisne poklon sapune i bombice za kupanje a sve što zaradim dobro dođe”, kaže Sanela.

Berina Boloban iz Konjica na sajmu je izložila unikatni nakit izrađen od čeških kristala a šta sve pravi možete pogledati na Facebook stranici Unikatni nakit – Konjic.

Da događaja poput Sajma hobija svakako treba biti i više govori i činjenica da je interes za učešćem pokazalo preko stotinu osoba no zbog ograničenih kapaciteta organizator je odabrao njih 30.

 

Save

Save

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Milionski posao: RS prodaje udio u fabrici eksploziva, poznat kupac

05/03/2026

Klimatske prilike i agrotehničke mjere u održivoj poljoprivrednoj proizvodnji uljarica

05/03/2026

‘Kralj namještaja’ iz BiH otvorio najnapredniju tvornicu u Hrvatskoj

05/03/2026

Međunarodni Samit apotekarstva: Farmaceuti u BiH spremni za aktivniju ulogu u prevenciji

05/03/2026
Tagovi
VolkswagenturizamBLSEHrvatskaSASEVlada FBiHKonzumNaftaBankezapošljavanjeautomobiliinvesticijeIzvozNjemačkaBingoBoljiposao.com
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...