Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • OPEC+ dogovorio povećanje proizvodnje nafte u aprilu
  • Pruga od milijardu eura mijenja ekonomsku mapu BiH i Hrvatske
  • Praznik u znaku putovanja: Bosanci “okupirali” ovaj hotel u Hrvatskoj
  • Počela gradnja najveće solarne elektrane u Hrvatskoj, evo detalja
  • Američka fintech kompanija zbog AI-ja otpušta 40 posto zaposlenih
  • Rijetke bolesti nisu rijedak problem, bez koga nema sigurne terapije?
  • Federaciji prijeti pad kreditnog rejtinga: Jedan potez bio je ključan
  • Najveći bh. izvoznik velikom investicijom ulazi u novu industriju
  • Eksplozija, zastoj i milijarda gubitka: Kome treba jedina bh. rafinerija
  • Velika promjena: Walmart više nije najveći trgovac na svijetu
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Rusija ponovo uvela zabranu za uvoz jabuka iz BiH
Ekonomija

Rusija ponovo uvela zabranu za uvoz jabuka iz BiH

BiznisInfoBy BiznisInfo19/01/2018Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izjavio je Srni da je Ruska Federacija ponovo uvela zabranu za uvoz jabuka iz BiH koja stupa na snagu ponedjeljak, 22. januara.

“Ruska strana obavijestila je Upravu za zaštitu zdravlja bilja BiH da će od 22. januara stopirati izvoz jabuka iz BiH do daljnjeg, odnosno, dok se ova situacija ne riješi. Razlog za uvođenje ove mjere jeste što je kompanija iz Bijeljine prepakivala, prema navodima ruske strane, jabuke porijeklom iz Poljske i izvozila ih u Rusiju”, rekao je Šarović.

Ministar spoljne tregovine i ekonmskih odnosa je pojasnio da je sertifikat za sporne jabuke izdala fitosanitarna inspekcija u Brčko distriktu.

“Naložio sam Upravi za zaštitu zdravlja bilja da o ovom slučaju obavijesti nadležna ministarstva Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta i zatražio od nadležnih institucija da preduzmu sve aktivnosti kako bi se ovaj slučaj rasvijetlio”, rekao je Šarović.

On je naveo da ovaj slučaj ukazuje na kršenje sporazuma i potpisanog protokola sa Ruskom Federacijom s obzirom na ozbiljnu sumnju u zloupotrebu zbog čega će biti obaviješteni i drugi nadležni kontrolni organi.

“O daljim aktivnostima koje će preduzeti nadležne institucije blagovremeno ćemo obavijestiti javnost narednih dana. Zatražićemo i razgovore sa ruskom stranom kako bi otklonili i ponovo uspostavili izvoz u Rusku Federaciju”, dodao je Šarović.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa je napomenuo da bi se mogao ponovo nastaviti izvoz jabuka u Rusku Federaciju neophodno je da se pokažu jasne i kredibilne mjere na svim nivoima.

Srna

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Izvoz Rusija
NAJNOVIJE

OPEC+ dogovorio povećanje proizvodnje nafte u aprilu

02/03/2026

Pruga od milijardu eura mijenja ekonomsku mapu BiH i Hrvatske

01/03/2026

Praznik u znaku putovanja: Bosanci “okupirali” ovaj hotel u Hrvatskoj

01/03/2026

Počela gradnja najveće solarne elektrane u Hrvatskoj, evo detalja

01/03/2026
Tagovi
SASEautomobiliVolkswagenBoljiposao.comIzvozturizamHrvatskaBingozapošljavanjeBLSEVlada FBiHBankeNaftaKonzumNjemačkainvesticije
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.