Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Set finansijskih zakona pred zastupnicima u FBiH – stiže elektronski novac
  • Slovenija smanjuje akcize na gorivo zbog rasta cijena
  • Propala prodaja Koksare Lukavac: Sljedeći korak – međunarodno tržište
  • Njemačka firma koja je napustila BiH – traži 100 radnika u Srbiji
  • Počeli radovi na dvije regionalne ceste u TK: Projekti vrijedni više od dva miliona KM
  • Milionska investicija: Stari Grad dobija prvi sportsko-rekreativni centar
  • Biznismen iz BiH postao ‘kralj hrane’: Kupio još jednu firmu u Hrvatskoj
  • Riješen problem s EBRD-om, nastavlja se gradnja autoputa u FBiH
  • Addiko Bank d.d. Sarajevo, EBRD i EU: Novi paket podrške za mala i srednja preduzeća
  • Euroliga u Sarajevu: Košarkaši Dubaija za boravak izabrali Swissôtel Sarajevo
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Respirator proizveden u Gradačcu certificiran u Britaniji
Kompanije

Respirator proizveden u Gradačcu certificiran u Britaniji

BiznisInfoBy BiznisInfo15/12/2020Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Zadovoljsto nam je objaviti da je Centar za testiranje i evaluaciju medicinskih uređaja (MD-TEC) završio testiranje prototipa mehaničkog ventilatora za upotrebu u intenzivnoj njezi koji je nedavno dizajnirala i napravila TMD Group d.o.o. Gradačac, uz upute Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla.

MD-TEC je izradio detaljan izvještaj o funkcionalnosti i upotrebljivosti, tako da TMD Group sada radi na modificiranom prototipu, saopćeno je iz Ambasade Velike Britanije.

U martu 2020. godine, kao odgovor Vlade Ujedinjenog Kraljevstva na pandemiju COVID-19 i povećanu potrebu za ventilatorima i sličnim medicinskim uređajima, MD-TEC je postao odobreni centar za testiranje za program Vlade Ujedinjenog Kraljevstva “Ventilator Challenge”. 

Do danas, MD-TEC je vršio testiranja prototipa medicinskih uređaja koje su razvile kompanije iz cijelog svijeta.

Profesor Tom Clutton-Brock, klinički direktor MD-TEC okarakterisao je prototip TMD ventilatora kako slijedi:

“Uzimajući u obzir da TMD izvorno nije proizvođač medicinskih uređaja, ventilator postiže izuzetan nivo funkcionalnosti i upotrebljivosti.  Zato se njihovi napori trebaju uzeti kao značajno dostignuće, te se radujemo nastavku rada sa njima u daljnjem procesu razvoja prototipa.”

Direktor TMD Group Adem Hanić je rekao: “Izuzetno sam ponosan na moj tim stručnjaka koji su razvili prototip ventilatora za tako kratko vrijeme, a koji je dobio pozitivne ocjene MD-TEC.  Dok budemo radili na poboljšanjima, svjesni smo da smo pokrenuli sektor nove industrije u BiH – proizvodnju medicinskih uređaja.  Za sljedeći korak, nadamo se da ćemo dobiti CE oznaku i početi sa širokom proizvodnjom.  Paralelno s tim, sagledavamo mogućnosti razvoja i drugih medicinskih uređaja.”

“Izvještaj MD-TEC je zaista dobra vijest za TMD Group i za Bosnu i Hercegovinu.  Kao što sam uvijek i govorio, Bosna i Hercegovina je zemlja pametnih i vrijednih ljudi kojima samo treba dati priliku.  Izuzetno mi je drago što smo mogli podržati TMD Group upravo u tome, i radujem se početku pune proizvodnje njihovog ventilatora ovdje u BiH”, rekao je Matt Field, britanski ambasador u Bosni i Hercegovini.

MD-TEC pri Institutu za Translacionu medicinu bolnice Queen Elizabeth u Birminghamu pruža podršku ubrzanom razvoju medicinskih tehnoloških rješenja.  Izvorno finansiran iz Evropskog fonda za društvenu inovaciju i kolaborativnog partnerstva sa Univerzitetom u Birminghamu, te Univerzitetom Aston, MD-TEC je vrhunska laboratorija za testiranje u kliničkim uslovima, gdje se prototipi uređaja mogu testirati i procijeniti u svakoj fazi razvoja kako bi se osiguralo da odgovaraju namjeni, doprinose brizi za pacijente i da će u konačnici doprinjeti vrijednosti kliničkih usluga.

TMD Group d.o.o. sa sjedištem u Gradačcu proizvodi kovane metalne proizvode, te mašinski obrađene komponente ležajeve i druge visoko-precizne čelične komponente za primjenu u autoindustriji, željezničkoj i drugim industrijskim primjenama.  Kompanija ima 70 godina iskustva u metaloprerađivačkoj industriji i jedna je od najvećih izvoznika iz Tuzlanskog kantona koja snabdijeva kupce u Njemačkoj, Austriji, Sloveniji, Italiji, Francuskoj, Bugarskoj i Srbiji.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Set finansijskih zakona pred zastupnicima u FBiH – stiže elektronski novac

11/03/2026

Slovenija smanjuje akcize na gorivo zbog rasta cijena

11/03/2026

Propala prodaja Koksare Lukavac: Sljedeći korak – međunarodno tržište

11/03/2026

Njemačka firma koja je napustila BiH – traži 100 radnika u Srbiji

11/03/2026
Tagovi
Vlada FBiHzapošljavanjeVolkswagenBingoBLSENjemačkaautomobiliBankeinvesticijeSASEHrvatskaBoljiposao.comNaftaturizamKonzumIzvoz
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...