Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Iz jednog od najvećih tržnih centara u BiH poručili: ‘Ne zatvaramo se’
  • Potpisan veliki ugovor: Investicija u RMU Kakanj od 10,7 miliona KM
  • Kako je izgrađen najduži most na svijetu dug čak 165 kilometara
  • Erdoğan: Broj turskih kompanija u Srbiji porastao na više od 1.500
  • Gazprom otkrio veliko naftno polje, jača energetska pozicija Rusije
  • Potrošači u FBiH će dobiti digitalni alat za poređenje cijena
  • Investitori iz UAE u Banjoj Luci: Razgovarano o organizaciji poslovnog foruma
  • Kompanije namjenske industrije BiH zajedno na sajmu u Rijadu
  • Stiže 150 miliona KM za ceste: Rješava se najopasnija raskrsnica u BiH
  • Iako kripto tržište prolazi kroz korekciju, fundamentalni temelji industrije ostaju čvrsti i stabilni
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Investicije»Toranj na Humu postat će turistička atrakcija
Investicije

Toranj na Humu postat će turistička atrakcija

BiznisInfoBy BiznisInfo14/09/2019Updated:14/09/2019Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Radiotelevizija Bosne i Hercegovine (BHRT) planira na 20 godina iznajmiti poslovni prostor, odnosno dva sprata u objektu Antenskog tornja „Hum“, gdje treba biti restoran. U toku je i javni poziv.

Od ponuđača se traži da u roku od godinu sanira ovaj u ratu devastirani prostor, za šta, prema procjenama, treba oko 1,5 milion KM. Iz tih razloga se, kako se navodi u dokumentu koji je razmatrao Upravni odbor BHRT-a, dva sprata nude u najam po nižoj cijeni, od pet KM po kvadratu.

Ova dva sprata imaju 482,15 kvadrata, čime se dolazi do iznosa od oko 2.410 maraka cijene najma bez PDV-a.

Menadžment BHRT-a se odlučio na raspisivanje javnog poziva jer je relej Hum od velikog značaja i neophodna je hitna sanacija kako bi se zaustavilo daljnje propadanje objekta i antenskog stuba.

– Da je prostor u funkciji ciijena zakupa bi bila 18 KM. Razlika između cijene zakupa prostora koji je u funkciji i cijene koja je početna u javnom pozivu, pomnožena sa kvadraturom i periodom trajanja zakupa, daje ukupnu cijenu koštanja adaptacije, što dovodi do zaključka da izabrani ponuđač u ponuđenom roku može vratiti uložena sredstva – dio je obrazloženja koje je razmatrano na sjednici UO BHRT-a.

Data saglasnost

UO BHRT-a dao je i  saglasnost za raspisivanje javnog poziva imajući u vidu da bi potpunom sanacijom i obnovom, koja bi uključila izgradnju restorana, Sarajevo dobilo još jednu prepoznatljivu turističku lokaciju.

Objekat na Humu izgrađen je početkom 80-tih godina prošlog vijeka, zajedno sa betonskim stubom visine 78,5 metara.

Projektom izgradnje ovog releja stanice, koja je najznačajnije komunikacijsko čvorište za distribuciju TV i radio signala, zapravo je i bilo predviđeno da treći i četvrti sprat budu restoran zatvorenog tipa.

Ratnim dejstvima je 1992. oštećena kupola i potpuno uništena obloga od pleksiglasa i lift, piše Dnevni avaz.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Relej na Humu
NAJNOVIJE

Iz jednog od najvećih tržnih centara u BiH poručili: ‘Ne zatvaramo se’

12/02/2026

Potpisan veliki ugovor: Investicija u RMU Kakanj od 10,7 miliona KM

12/02/2026

Kako je izgrađen najduži most na svijetu dug čak 165 kilometara

12/02/2026

Erdoğan: Broj turskih kompanija u Srbiji porastao na više od 1.500

12/02/2026
Tagovi
turizamVlada FBiHIzvozzapošljavanjeBingoSASENjemačkainvesticijeHrvatskaNaftaautomobiliBankeBoljiposao.comVolkswagenBLSEKonzum
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.