Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Firma iz Srbije nadomak posla od milijardu KM u BiH
  • Ovo je ‘najsiromašnija’ općina u FBiH: Nekad su bili među najbogatijima
  • U ovom bh. gradu niču novi pogoni, ima viška radnih mjesta
  • Pavao Vujnovac na Fortenovi zaradio milijardu eura!
  • Eksplozivan rast: Tešanj prestigao Zenicu i Novo Sarajevo
  • Kraj jedne ere: Gasi se jedina proizvodnja televizora u Hrvatskoj
  • Mega projekt: Lidlov “grad u gradu” počinje primati prve stanare
  • Porodična firma iz Banje Luke širi proizvodnju i osvaja Zapadnu Evropu
  • Potpisan ugovor o izgradnji pristaništa na Drini u Višegradu
  • Fabrika na 3.500 m2: U Poslovnu zonu u Cazinu stiže nova investicija
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Vijesti u fokusu»Registracija vozila u FBiH od Nove godine skuplja za 30 KM
Vijesti u fokusu

Registracija vozila u FBiH od Nove godine skuplja za 30 KM

BiznisInfoBy BiznisInfo30/12/2016Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Od 1. januara 2017. na području Federacije BiH počet će se primjenjivati Pravilnik o ispitivanju ispušnih plinova motornih vozila (eko test) u stanicama za tehnički pregled vozila koji je propisalo Federalno ministarstvo prometa i komunikacija.

Ovim pravilnikom eko test postaje obavezni dio tehničkog pregleda prilikom godišnje registracije automobile.

Detaljno je propisano koje kategorije vozila podliježu eko testu, ko i na koji način obavlja eko test, koje su granične vrijednosti koje svako vozilo mora zadovoljiti, postupak sa automobilima koji ne zadovolje test.

Ako ste vlasnici vozila sa benzinskim motorom koji nema katalizator izduvnih gasova niti lambda sondu za eko test platit ćete 22 KM.

Ako automobil na benzinski pogon ima katalizator i lambda sondu, eko test ćete pri registraciji plaćati 32 KM.

Sva vozila koja imaju bilo kakav dizelski motor platiti ćete 36 KM.

Uvođenjem eko testa registracija vozila u FBiH poskupljuje u prosjeku za 30 KM godišnje, pri čemu većinu naknade za EKO test zadržavaju stanice tehničkog pregleda koje će i vršiti preglede, dok neznatan dio ide u budžet FBiH i kantona, kao i stručnim institucijama.

No, eko test neće utjecati na registraciju vozila sve do 2020. i ovaj period se naziva prijelaznim.

Ako vozilo od 2020. pri tehničkom pregledu ne prođe eko test neće moći proći ni ukupan tehnički pregled, niti će se moći registrirati.

Prijelazni period iskoristit će se kako bi se vlasnici upoznali o nedostacima svojih automobila i sve probleme otklonili do 2020.

Eko testu podliježu sva motorna vozila koja pokreće motor na benzin, a koja su proizvedena poslije 1970. godine, odnosno sva motorna vozila na dizelski pogon proizvedena poslije 1980.

Eko testu podliježu i vozila čiji motori koriste plin, a zanimljivo je da će im se ispušni plinovi ispitivati u vrijeme kada koriste nepovoljnije gorivo s aspekta emisije štetnih gasova. Pojednostavljeno, ako ste u benzinca ugradili plin, eko test se obavlja dok vaše vozilo radi na benzin, a ne na plin.

Iz eko testova izuzeta su vozila na alternativni pogon, kao i vozila čija konstruisana brzina nije veća od 30 kilometara na sat.

Automobili koji prođu eko test dobit će naljepnicu koja će morati biti istaknuta na prednjem vjetrobranskom staklu.

Ako vaše vozilo zadovoljava normu Euro 1 dobit ćete naljepnicu crne boje, za Euro 2 će biti crvene boje, Euro 3 žute boje, Euro 4 zelene boje, Euro 5 plave boje i Euro 6 ljubičaste boje.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Firma iz Srbije nadomak posla od milijardu KM u BiH

15/02/2026

Ovo je ‘najsiromašnija’ općina u FBiH: Nekad su bili među najbogatijima

15/02/2026

U ovom bh. gradu niču novi pogoni, ima viška radnih mjesta

15/02/2026
IZDVOJENO

Uspješno završen prvi HoReCa EXPO Sarajevo 2026

04/02/2026

Delegacija ZEPS-a u zvaničnoj posjeti Izmirskoj privrednoj komori

27/01/2026

Udruženje poslodavaca u FBiH pozdravilo usvajanje Zakona o fiskalizaciji transakcija

26/01/2026
Tagovi
SASEVolkswagenNaftaBLSEBingozapošljavanjeIzvozBankeHrvatskaautomobiliturizamVlada FBiHBoljiposao.comNjemačkainvesticijeKonzum
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.