Jedna od najvećih poslovnih grupacija u Bosni i Hercegovini u velikim problemima
Radnici kompanije “Arcelor Mittal Prijedor” sinoć su na Trgu majora Zorana Karlice održali protest, izražavajući nezadovoljstvo što ni nakon 19 dana štrajka nije postignut dogovor između Sindikalne organizacije i poslodavca.
Štrajk je započeo 11. aprila zbog, kako navode radnici, neuspjelih pregovora o povećanju plata i ličnih primanja za ovu godinu.
Sindikat traži usklađivanje plata koje, prema njihovim riječima, stagniraju još od 2019. godine, i traže da se primanja radnika izjednače ili makar približe prosjeku u rudarskoj i metalskoj industriji Republike Srpske, izvijestio je Infoprijedor.ba.
Predsjednik Sindikalne organizacije “Arcelor Mittal Prijedor” Dario Antonić istakao je da je protest organizovan kao dodatni vid pritiska, jer dosadašnji pokušaji dogovora s upravom nisu dali rezultat.
– Želimo rješenje koje će biti na obostrano zadovoljstvo. Kompanija zapošljava 711 radnika, a zahtjevi koje iznosimo su realni – poručio je Antonić.
Podršku rudarima dao je i predsjednik Sindikata metalaca i rudara Republike Srpske Saša Kukolj, poručivši okupljenima da ostanu dostojanstveni i istrajni u borbi za svoja prava. Hoće li uprava kompanije prihvatiti zahtjeve sindikata – ostaje da se vidi. Radnici, kažu, neće odustati dok se ne ostvari dogovor.
Grupacija u veoma teškom stanju
Podsjetimo da u okviru ove grupacije posluje i firma Arcelor Mittal Zenica. Zenička firma se djelimičnpo snabdijeva rudom upravo iz Prijedora, što govori o tome koliko je situacija u cijeloj grupaciji teška.
Kako je BiznisInfo.ba nedavno objavio, prihodi kompanije Arcelor Mittal Zenica su u drastičnom padu u posljednje dvije godine.
ArcelorMittal Zenica je, naime, prošle godine poslovao s gubitkom od preko 117 miliona KM. Ovo se nadovezuje na minus od 159 KM godinu ranije.
Kada je riječ o prihodima, oni su lani pali na 608 miliona KM sa 732 miliona KM godinu ranije. Podsjetimo da su 2022. godine, posljednje u kojoj je firma poslovala pozitivno, prihodi bili 1 milijardu i 54 miliona maraka, što znači da je za dvije godine došlo do pada za skoro pola milijarde maraka.