Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Pruga od milijardu eura mijenja ekonomsku mapu BiH i Hrvatske
  • Praznik u znaku putovanja: Bosanci “okupirali” ovaj hotel u Hrvatskoj
  • Počela gradnja najveće solarne elektrane u Hrvatskoj, evo detalja
  • Američka fintech kompanija zbog AI-ja otpušta 40 posto zaposlenih
  • Rijetke bolesti nisu rijedak problem, bez koga nema sigurne terapije?
  • Federaciji prijeti pad kreditnog rejtinga: Jedan potez bio je ključan
  • Najveći bh. izvoznik velikom investicijom ulazi u novu industriju
  • Eksplozija, zastoj i milijarda gubitka: Kome treba jedina bh. rafinerija
  • Velika promjena: Walmart više nije najveći trgovac na svijetu
  • Integral inženjering: Raskinut sporni ugovor u Klužu vrijedan 1,1 milijardu eura
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Investicije»Puštena u pogon rudarska mehanizacija vrijedna 9 miliona KM
Investicije

Puštena u pogon rudarska mehanizacija vrijedna 9 miliona KM

BiznisInfoBy BiznisInfo12/03/2020Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Nova rudarska mehanizacija Rudnika i termelektrane /RiTE/ “Ugljevik”, ukupne vrijednosti devet miliona KM, puštena je danas u pogon na rudniku Površinski kop “Bogutovo selo”, u prisustvu generalnog direktora “Elektroprivrede Republike Srpske” Luke Petrovića i rukovodstva preduzeća.

Riječ je o četiri kamiona “damper”, te mašinama “turn-dozer” i “greder”.

Petrović je istakao da je RiTE “Ugljevik” najveći proizvođač električne energije i ima najveći prihod unutar sistema “Elektroprivrede Republike Srpske”, sa planiranim prihodom od 145 miliona KM za 2020. godinu.

On je istakao da je Rudnik u dobrom stanju, da ima 40 kamiona “damper” koji su u upotrebi, te podsjetio da je do sada urađen i važan sistem za odsumporavanje dimnih gasova koji je finansiran japanskim kreditom, a koji će za nekoliko mjeseci biti pušten u punu funkciju.

“Sigurno doprinosimo stabilizaciji proizvodnje uglja koji je najvažniji resurs za Termoelektranu jer njeni prihodi od električne energije su preko 90 procenata, uz još neke druge prihode”, dodao je Petrović.

On je najavio da RiTE “Ugljevik” ima ozbiljne investicione planove u narednim godinama, i to isključivo s ciljem povećanja proizvodnje i produženja radnog vijeka, te stabilizacije proizvodnje.

“Postoji problem čestih ispada u Termoelektrani `Ugljevik` koji donose i negativne efekte na cijeli sistem, ali sam siguran da će se dobrim upravljanjem, dobrim održavanjem remonta i upotrebom radne snage na pravilan način, produžiti radni vijek ove termoelektrane koji je planiran do 2039. godine”, rekao je Petrović.

On je naglasio da će “Elektroprivreda Republike Srpske” podržati sve investicije, jer ima novca za investicije.

“Ove godine RiTE `Ugljevik` je poslovao pozitivno, a zbog kredita koji je zadužen od japanske banke i kursnih razlika postojao je problem. U komunikaciji sa Savjetom ministara i Ministarstvom finansija Republike Srpske gledaćemo da zajedno sa japanskom vladom eleminišemo taj problem i naći ćemo načina da to saniramo”, rekao je Petrović.

Petrović je ocijenio da je napravljen dobar investicioni ciklus, te da se nastavlja sa novim objektima koji će biti u funkciji stabilizacije rada Termoelektrane “Ugljevik” kao najvećeg proizvođača električne energije u Republici Srpskoj.

“Ova uprava ima punu podršku da nastavi sa investicijama kako bi imali i dalje pozitivne efekte iz ovog preduzeća”, rekao je Petrović.

Vršilac dužnosti direktora RiTE “Ugljevik” Čedomir Stojanović rekao je novinarima da će nova mehanizacije sigurno pomoći i olakšati posao u Radnoj jedinici “Rudnik” i rudarima pomoći da ostvare planirane ciljeve.

“Ovo je samo jedan dio planiranih investicija. U narednom periodu planirana je nabavka tri buldožera, srednjog i velikog bagera i sekundarne drobilice. Pored toga, postoje redovne investicije koje se rade na Termoelektrani, završena je izgradnja sistema za odsumporavanje i u toku je probni rad. Rezultati nam pokazuju dobru sliku gdje je emisija sumpornih čestica smanjena za 85 puta”, rekao je Stojanović.

Srna

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Elektroprivrede Republike Srpske RITE Ugljevik
NAJNOVIJE

Pruga od milijardu eura mijenja ekonomsku mapu BiH i Hrvatske

01/03/2026

Praznik u znaku putovanja: Bosanci “okupirali” ovaj hotel u Hrvatskoj

01/03/2026

Počela gradnja najveće solarne elektrane u Hrvatskoj, evo detalja

01/03/2026

Američka fintech kompanija zbog AI-ja otpušta 40 posto zaposlenih

28/02/2026
Tagovi
NaftaBoljiposao.comHrvatskaBLSEVolkswagenNjemačkazapošljavanjeSASEinvesticijeturizamVlada FBiHautomobiliIzvozKonzumBingoBanke
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...