Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Prva žrtva novih pravila: Otkazuju se linije iz BiH za Sloveniju i Austriju
  • Katastrofalan rezultat: Igman u gubitku od 15 miliona KM
  • BHANSA: Pet godina zaredom u plusu unatoč rekordnim izazovima
  • Ovo je najveći stambeni kompleks na svijetu, dom za pola miliona ljudi
  • Otvorena moderna sportska dvorana u Hrasnici
  • Odbačene sve optužbe protiv Binancea u tužbi po osnovu Zakona o borbi protiv terorizma
  • Situacija sa prevoznicima se pogoršava: Počela privođenja i zabrana ulaska u Šengen
  • HT Mostar povećao prihode i dobit u 2025. godini
  • Hidrogradnja u stečaju zarađuje milionske iznose, evo od čega
  • Kreso: Zalihe nafte su dovoljne – nema mjesta panici
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Banke»ProCredit Bank i Razvojna banka FBiH zaključile ugovor kako bi podržali domaće privrednike
Banke

ProCredit Bank i Razvojna banka FBiH zaključile ugovor kako bi podržali domaće privrednike

BiznisInfoBy BiznisInfo09/10/2020Updated:12/10/2020Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Članovi uprave ProCredit Bank danas su u Sarajevu potpisali ugovor o poslovnoj saradnji sa Razvojnom bankom Federacije BiH, kojim je ProCredit banci omogućeno korištenje inicijalnih sredstava Garancijskog fonda u iznosu do 20 miliona KM, u okviru programa pomoći Vlade Federacije BiH privrednicima, u jačanju kreditnog potencijala.

Putem komercijalnih banaka se na ovaj način osiguravaju izvori finansiranja, u cilju ublažavanja negativnih efekata uzrokovanih pandemijom na privredu i stvaranju uslova za održivi rast privrede i zapošljavanje kroz 5 kreditno-garantnih programa Vlade FBiH.

Ovom prilikom, predsjednik Uprave ProCredit Bank Amir Salkanović je rekao: „Veliko nam je zadovoljstvo što učestvujemo u garantnom programu Vlade Federacije koji dolazi u izrazito bitnom momentu za privrednike i ekonomiju uopšte i koji će sigurno imati pozitivan utjecaj na održavanje ali i oporavak privredne aktivnosti u zemlji. Ovaj program će omogućiti lakši pristup finansiranju našim klijentima, i mi kao Banka koja ima dugogodišnje iskustvo u upotrebi garantnih programa različitih međunarodnih institucija i koja je velikim dijelom fokusirana na kreditiranje malih i srednjih preduzeća, zaista možemo to potvrditi.“

Inicijalna sredstva Garancijskog fonda će već početkom oktobra 2020. godine biti uvećana za dodatnih 20 miliona KM. Garancijski potencijal je peterostruko veći, što dodatno potvrđuje važnost i dugoročnost ovog instrumenta pomoći privrednicima i obrtnicima.

Tim povodom, v.d. predsjednik Uprave Razvojne banke FBiH dr. sc. Semir Fejzić je kazao kako je način funkcionisanja Garancijskog fonda definisan ugovorima o poslovnoj saradnji sa komercijalnim bankama, odnosno da će Razvojna banka Federacije BiH, u ime Federacije BiH, izdavati garancije Garancijskog fonda komercijalnim bankama kao instrument obezbjeđenja 50% glavnice kredita koji komercijalna banka odobri svom klijentu.

„Komercijalne banke će odobravati kredite poduzetnicima u skladu sa uslovima kreditno-garantnih programa. Ciljevi kreditno-garantnih programa je da, u uvjetima otežanog i onemogućenog poslovanja usljed pandemije virusnog oboljenja COVID-19, bude obezbijeđena podrška privrednicima koji imaju problem u pristupu kreditnim sredstvima za održanje potrebne likvidnosti, održanje postojećeg stepena zaposlenosti, te kreiranje novih radnih mjesta. Podrška privrednicima, kao krajnjim korisnicima Garancijskog fonda, se ogleda u mogućnosti da obezbijede povoljnija kreditna sredstva putem komercijalnih banaka koja će dijelom biti obezbijeđena garancijom Garancijskog fonda.”, naglasio je Fejzić.

Pet kreditno-garantnih programa Vlada FBiH je formirala u cilju podrške za poljoprivredu i prehrambenu industriju, za mikro, mala i srednja preduzeća, obrtnike i ostale samostalne privredne djelatnosti, te za izvoznike i za velika preduzeća.

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
ProCredit bank Razvojna banka FBiH
NAJNOVIJE

Prva žrtva novih pravila: Otkazuju se linije iz BiH za Sloveniju i Austriju

13/03/2026

Katastrofalan rezultat: Igman u gubitku od 15 miliona KM

13/03/2026

BHANSA: Pet godina zaredom u plusu unatoč rekordnim izazovima

13/03/2026

Ovo je najveći stambeni kompleks na svijetu, dom za pola miliona ljudi

13/03/2026
Tagovi
BankeBingoNjemačkaIzvozBoljiposao.comautomobiliNaftainvesticijeHrvatskaVolkswagenKonzumzapošljavanjeturizamVlada FBiHBLSESASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...