Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Otkrivamo: Firme iz BiH mogu tražiti milionski povrat od SAD-a
  • Srbijanska firma razvila krstareću raketu: Evo šta sve može
  • Orašje proširuje poduzetničku zonu: Kupljeno 60.000 kvadrata zemljišta
  • Bosanska Krupa započinje veliki projekat, radovi vrijedni skoro 630.000 KM
  • Ukinute američke carine na robu iz BiH, spas za vojnu industriju
  • Kinezi kreću s izgradnjom jedne od najskupljih dionica u regionu
  • Dramatičan pad izvoza BiH na početku 2026., pogledajte brojke
  • Najavljeni protesti u TRZ Hadžići, firma ostala bez 100 radnika
  • Italijani zatvaraju fabriku u BiH, bez posla ostaje 230 radnika
  • Poznat konačan procenat rasta penzija u Federaciji
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Upute za radnje koje počinju raditi: Organizovati posao u dvije smjene, ograničiti broj mušterija…

Upute za radnje koje počinju raditi: Organizovati posao u dvije smjene, ograničiti broj mušterija…

0
By BiznisInfo on 30/04/2020 Kompanije

Zavod za javno zdravstvo FBiH izdao je preporuke za sprječavanje infekcije koronavirusa u trgovinama, uslužnim djelatnostima i malim obrtima izvan shopping- tržnih centara koji počinju raditi od 1. maja.

Opće preporuke

U ovim poslovnim objektima neophodno je primjenjivati mjere sprječavanja širenja COVID-19 kao i u svim drugim aktivnostima.

Ove mjere podrazumijevaju sljedeće: higijena ruku, respiratorna higijena, izbjegavati dodirivanje lica, standardne mjere higijene i zaštite zdravlja, mjere zaštite karakteristične za COVID -19, mjere zaštite karakteristične za djelatnost, redovno vršiti kontrolu i nadzor nad provedbom ovih mjera i davati povratne informacije uposlenicima, insistirati na provođenju pojačanih mjera higijene i sanitacije.

Redovno čistiti prostorije sa standardnim deterdžentom a potom dezinficirati, najmanje dva puta dnevno i nakon svakog prljanja. Kontinuirano vršiti dezinfekciju horizontalnih površina, šteka, rukohvata i ograda. Osigurati dezinfekciju obuće na ulazu u objekat u vidu dezo-barijere.

Osigurati provjetravanja prostorija tokom radnog vremena mehaničkom ili prirodnom ventilacijom. Insistirati na čestom pranju ruku ili dezinfekciji, kako uposlenika tako i mušterija. Insistirati da svi uposlenici nose maske, a rukavice i zaštitu za oči u ovisnosti od usluge. Insistirati da sve mušterije nose maske.

Ako je moguće organizirati rad u dvije smjene, na način da između dvije smjene bude vremenski period u kome će se izvršiti čišćenje i dezinfekcija prostora. Uposlenike koji razviju simptome kao što su kašalj, povišena tjelesna temperatura, bol u grlu, uputiti da ne dolaze na posao nego da se obrate svom ljekaru.

Ograničiti broj mušterija koji borave istovremeno u trgovini, preporučujemo jedna mušterija na 10m2. U manjim objektima osigurati pojedinačne ulaske. Jasno istaknuti obavijest o ograničenjima i procedurama prilikom ulaska na ulazu u objekat.

Frizerski i drugi tretmani za uljepšavanje

U toku pružanja ovih usluga dolazi do neizbježnog relativno bliskog kontakta između uposlenika i mušterija tako da su mjere zaštite od prenosa COVID -19 od posebnog značaja. Neophodno je provoditi sve općenite mjere koje se savjetuju za prevenciju širenja COVID -19.

Pored općenitih preporuka u ovoj djelatnosti, karakteristične mjere bi trebale biti: pružanje usluga u unaprijed dogovorenim terminima putem telefona/interneta. Ovako bi se izbjeglo stvaranje gužve i redova ispred objekta. Pri ovome je potrebno adekvatno planirati i na vrijeme dogovoriti tražene usluge, da bi se mogli dogovoriti termini adekvatne dužine.

Pitati potencijalne mušterije o zdravstvenom stanju, prisustvu ikakvih simptoma vezano za COVID -19 (povišna tjelesna temperatura, opća slabost i suhi kašalj). Ne dopustiti osobama koje su bolesne ulazak u objekat.

U zavisnosti od veličine objekta, ograničiti broj uposlenika i broj mušterija (jedna mušterija na 10m2) koji mogu biti u objektu u isto vrijeme. Pri ovome voditi računa da je neophodno održati udaljenost od 2m između mušterija prilikom svih aspekata pružanja usluge (ulazak, za vrijeme pružanja usluge, prilikom plaćanja i izlaska iz objekta). Ako ovo nije moguće obezbjediti onda primati mušterije samo jednu po jednu.

Planirati rad u smjenama tako da više uposlenika nije prisutno u isto vrijeme u objektu.

Zadržavanje mušterija u objektu skratiti na najkraće moguće vrijeme potrebno za pružanje usluge. Posao završiti što brže i efikasnije i onemogućiti nepotrebno zadržavanje u objektu.

Osigurati pranje ruku sapunom i vodom ili dezinfekciju ruku na ulasku za mušterije, insistirati da mušterije operu ili dezinficiraju ruke prilikom ulaska. Primati samo mušterije sa maskom koju moraju nositi svo vrijeme boravka u objektu.

Koristiti jednokratne ogrtače za šišanje. Za svaku mušteriju obezbjediti zaseban čist peškir. Peškire prati na 60-90 stepeni celzija sa standardnim deterdžentom za pranje veša.

Sav korišteni pribor nakon svake mušterije oprati i dezinficirati. Gdje je moguće koristiti jednokratni pribor. Nakon svake mušterije dezinficirati adekvatnim sredstvom za dezinfekciju sve površine koje je dodirivala mušterija (stolica, rukohvati, stolovi, šteke). Sredstva za dezinfekciju površina koristiti prema uputama proizvođača.

Uposlenici moraju prati ili dezinficirati ruke često, a posebno: nakon dolaska na posao, nakon odlaska u tolet, nakon kašljanja ili kihanja, neposredno prije dodirivanja mušterija, nakon dodirivanja mušterija, nakon obavljanja poslova čišćenja i dezinfekcije prostorija i površina

Trgovine i zanatske radnje

Preporuke se odnose na male trgovine razne robe, servise kućanskih aparata i elektronike, auto servise, ključarske servise, krojačke radnje, obućare i sl. I u ovim objektima neophodno je provoditi sve općenite mjere koje se savjetuju za prevenciju širenja COVID-19.

U ovim objektima ne očekuje se blizak kontakt između mušterija, mušterija i uposlenika, tako da bi bile dovoljne općenite mjere koje se preporučuju i u svim ostalim aktivnostima stanovništva.

Ograničiti broj mušterija koji borave istovremeno u trgovini, preporučujemo jedna mušterija na 10m2. U manjim objektima osigurati pojedinačne ulaske.

–    Pojačane standardne mjere higijene prostora
–    Higijena ruku (često pranje ruku vodom i sapunom ili dezinfekcija sredstvima na bazi alkohola)
–    Svi uposlenici i mušterije moraju imati masku
–    Fizička udaljenost između osoba 2m

Dodatne mjere u ovim djelatnostima bi trebale biti:

–    Izbjegavanje prisustva više osoba u objektu, te izbjegavanje formiranja gužve i redova. Najbolje posao organizirati tako da se unaprijed telefonom/internetom zakazuju termini dolaska u objekat.
–    Koristiti mogućnost dostave i Internet prodaje.
–    Sve površine koje je dodirivala mušterija odmah dezinficirati. Ukoliko se od mušterije preuzimaju predmeti (aparati za popravku i sl.) dezinficirati ih nakon preuzimanja, te isto uraditi i prije predavanja/isporuke mušteriji. Tokom obavljanja poslova preporučuje se i korištenje zaštitnih rukavica.
–    U prvoj fazi, izlazak na teren i popravke kod kuće dozvoliti samo u hitnim slučajevima koji zahtijevaju popravku (vodovodne instalacije, električne instalacije, plinske instalacije, grijanje) i prilikom ovih ograničiti kontakt na što manje osoba uz pridržavanje svih mjera zaštite koje se inače preporučuju (higijena ruku, maska)
–    Za trgovine tekstilom preporučuje se prodaja bez isprobavanja predmeta. Epidemiološki je posebno rizično probavanje predmeta koji se oblače preko glave. Ako je neophodno isprobati predmete, isprobana roba se mora spremiti na dva dana u za to predviđen prostor prije ponovnog stavljanja u prodaju, a isto važi i za odjevne predmete iz povrata.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Otkrivamo: Firme iz BiH mogu tražiti milionski povrat od SAD-a

21/02/2026

Srbijanska firma razvila krstareću raketu: Evo šta sve može

21/02/2026

Orašje proširuje poduzetničku zonu: Kupljeno 60.000 kvadrata zemljišta

21/02/2026

Bosanska Krupa započinje veliki projekat, radovi vrijedni skoro 630.000 KM

20/02/2026
Tagovi
automobiliNjemačkaVolkswagenBankeIzvozBoljiposao.comHrvatskaSASENaftaBingoinvesticijeVlada FBiHturizamzapošljavanjeBLSEKonzum
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.