Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Pavao Vujnovac na Fortenovi zaradio milijardu eura!
  • Eksplozivan rast: Tešanj prestigao Zenicu i Novo Sarajevo
  • Kraj jedne ere: Gasi se jedina proizvodnja televizora u Hrvatskoj
  • Mega projekt: Lidlov “grad u gradu” počinje primati prve stanare
  • Porodična firma iz Banje Luke širi proizvodnju i osvaja Zapadnu Evropu
  • Potpisan ugovor o izgradnji pristaništa na Drini u Višegradu
  • Fabrika na 3.500 m2: U Poslovnu zonu u Cazinu stiže nova investicija
  • Pokrenut prvi integrisani litijumski projekt u Evropi
  • Turci će graditi brzu cestu do Novog Pazara: Evo detalja
  • Srpska kompanija dovodi luksuzni hotelski brend u Hrvatsku i Sloveniju
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Energija»Obama zabranio bušenja u vodama uz obalu Aljaske
Energija

Obama zabranio bušenja u vodama uz obalu Aljaske

BiznisInfoBy BiznisInfo21/12/2016Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

AMERIČKI predsjednik Barack Obama u utorak je zabranio nova bušenja radi eksploatacije nafte i plina u saveznim vodama u Atlantskom i Arktičkom okeanu, što je jedan od njegovih posljednjih poteza u zaštiti okoliša prije nego što predsjedničku dužnost preuzme Donald Trump.

Obama je iskoristio zakon iz pedesetih godina 20. stoljeća koji omogućuje predsjedniku da ograniči područje za eksploataciju i bušenje. Aktivisti za zaštitu okoliša kažu da to znači da će se Trumpova buduća administracija morati obratiti sudu bude li željela poništiti tu odluku.

Zabrana se odnosi na 46,5 milijuna hektara saveznih voda uz obalu Aljaske u Čukotskom moru i većinu Beaufortova mora te 1,5 hektara u Atlantiku od Nove Engleske do zaljeva Chesapeake.

Trump, koji preuzima dužnost od Obame 20. siječnja, rekao je da će proširiti eksploataciju nafte i plina u moru. Nedavno je njegov tim za energetiku priopćio da bi njegova politika mogla biti povećanje proizvodnje u Čukotskom i Beaufortovom moru, kao i u srednjem i južnom Atlantiku.

Trumpov predstavnik nije komentirao Obaminu odluku.

Čak i ako se Trump pokuša suprotstaviti toj odluci, malobrojne energetske tvrtke izrazile su želju za novim bušenjima zbog obilja jeftine nafte u Sjevernoj Dakoti i Teksasu. Eksploatacijske bušotine u Arktiku skupe su i rizične. Kompanija Shell Oil prekinula je pokušaje eksploatacije u vodama Arktika 2015. nakon što je brod kojim su se služili oštećen i kad su se aktivisti za zaštitu okoliša pozvali na zakon koji je ograničio bušenja.

Američki istitut za naftu ne slaže se s time da zabrana bude trajna i tvrde da bi je Trump mogao ukinuti predsjedničkim memorandumom. “Nadamo se da će nova administracija promijeniti ovu odluku dok zemlji dalje treba čvrsta strategija za razvoj dobivanja energije na kopnu i moru”, rekao je Erik Milito, direktor API-ja.

Bijela kuća i kanadski premijer Justin Trudeau zajedno su najavili da će pokrenuti “akciju koja će osigurati snažnu i održivu arktičku ekonomiju i ekosustav”.

Obama je u priopćenju istaknuo da se zajedničko djelovanje “temelji na znanstvenoj procjeni da čak i uz najviše sigurnosne standarde koje su postavile obje zemlje, postoji velika opasnost od izlijevanja nafte u tom području”.

Kanada će trajno zabraniti izdavanje dozvola za eksploataciju nafte i plina u svojim arktičkim vodama i ta će se odluka preispitivati svakih pet godina na temelju znanstvenih procjena.

Zakon na temelju kojega je Obama donio odluku omogućuje predsjedniku da pozivajući se “na bilo koji javni interes”, poput ograničavanja utjecaja na klimatske promjene, na određenim područjima ne dopusti izdvanje dozvola za bušenje. Prema tom zakonu predsjednik ne može opozvati prethodnu odluku, zbog čega je Trump neće moći poništiti bez sudske tužbe.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Pavao Vujnovac na Fortenovi zaradio milijardu eura!

14/02/2026

Eksplozivan rast: Tešanj prestigao Zenicu i Novo Sarajevo

14/02/2026

Kraj jedne ere: Gasi se jedina proizvodnja televizora u Hrvatskoj

14/02/2026
IZDVOJENO

Uspješno završen prvi HoReCa EXPO Sarajevo 2026

04/02/2026

Delegacija ZEPS-a u zvaničnoj posjeti Izmirskoj privrednoj komori

27/01/2026

Udruženje poslodavaca u FBiH pozdravilo usvajanje Zakona o fiskalizaciji transakcija

26/01/2026
Tagovi
Vlada FBiHSASEBankeBingoVolkswagenturizamNjemačkaIzvozBLSEKonzumBoljiposao.comNaftaHrvatskazapošljavanjeinvesticijeautomobili
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.