NSRS odbila dopunu zakona koja bi natjerala banke da ponovo otvore račune sankconisanim firmama

0

Narodna skupština RS odbila je usvojiti dopune Zakona o unutrašnjem platnom prometu ovog entiteta, koje su predložile firme sa liste sankcija Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Glasanju je prethodila diskusija, na kojoj su stranke opozicije navodile da je riječ o pogodovanju firmama bliskim Miloradu Dodiku, predsjedniku RS-a, javlja Detektor.

– Ovim zakonom pokušava se ništa drugo nego zaobići međunarodna intervencija, odnosno međunarodne sankcije. Banke treba da se prisile na poslovanje sa fizičkim licima i poslovnim subjektima, što je veliki upitnik da li je to moguće – kazao je poslanik liste Za pravdu i red Đorđe Vučinić na sjednici NSRS-a.

Rizik od blokada i izolacije

On je poslanike upozorio kako postoji veliki rizik od blokada, izolacija i finansijske destabilizacije ukoliko banke budu prisiljavane na bilo šta, a također ako im bude ukinuto i diskreciono pravo da same prekidaju ugovore kad procjene da postoje reputacioni rizici.

Ovaj prijedlog za dopune Zakona o unutrašnjem platnom prometu stigao je od grupe “Pare nisu zakon”, te predviđa razloge zbog kojih računi mogu biti zatvoreni, ali i sankcije za one banke koje račun zatvore zbog bilo kojeg drugog razloga, o čemu je Detektor ranije izvještavao.

Bojan Vujić, predsjednik uprave “Infinity International Group”, čije su sve kompanije, među kojima i “Prointer”, uvrštene na listu sankcija OFAC-a potvrdio je da je upravo on predstavnik grupe koja je predložila dopunu zakona.

Iako članovi opozicionih partija optužuju predlagače da su zapravo iz firma koje su bliske vlastima i Miloradu Dodiku, predsjedniku RS-a, što potvrđuju i sankcije OFAC-a, entitetska Vlada ogradila se od ove inicijative.

Ministrica finansija RS-a Zora Vidović navela je kako su velike štete pretrpjela i pravna i fizička lica, ali da su izrazili rezerve jer bi Agencija za bankarstvo morala preuzeti utvrđivanje rizika.

Predlagač zakona odrekao se na završnu riječ u ovoj raspravi, dok se poslanici iz stranaka koje imaju većinu u NSRS-u nisu uključivali u raspravu.