Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Otkriveni detalji američke ponude: Pola milijarde KM za bh. aerodrome
  • Evo koliko novca smijete prenijeti preko granice Bosne i Hercegovine
  • Počinje ukidanje rampi na autoputevima u Srbiji
  • Ministar Hasičević: Snabdijevanje gorivom uredno
  • Federalno ministarstvo se oglasilo o stanju na tržištu goriva
  • Brčko dobilo prvo socijalno poduzeće: Novi model zapošljavanja i društvene solidarnosti
  • Preminula direktorica i vlasnica bh. firme Didaco Commerce
  • Jeste li rezervisali svoje mjesto na najvećem događaju FMCG industrije u regiji?
  • Dino Selimović imenovan za v.d. direktora Aerodroma Sarajevo
  • Kabiri prodao udio u Aluminiju: Evropski industrijski div ulazi u BiH
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Investicije»Norveški suvereni fond povlači se iz izraelskih kompanija

Norveški suvereni fond povlači se iz izraelskih kompanija

0
By BiznisInfo on 12/08/2025 Investicije

Norveški suvereni fond, vrijedan dvije milijarde dolara, objavio je da će raskinuti ugovore sa svim upravljačima svojih investicija u Izraelu i da će prodati dio svoje imovine u toj zemlji.

Ovu odluku saopštili su nakon što su prošle sedmice sproveli hitnu reviziju, koja je uslijedila nakon što su pojedini mediji izvijestili da je Fond stekao udio u izraelskoj kompaniji za mlazne motore koja pruža usluge izraelskoj vojsci.

Fondom, kojim upravlja Centralna banka Norveške i koji je najveći na svijetu, zaključno sa 30. junom imao je udio u 61 izraelskoj kompaniji, ali je posljednjih dana prodao udio u njih 11.

– Mjere su preduzete kao odgovor na vanredne okolnosti. Situacija u Pojasu Gaze je ozbiljna humanitarna kriza. Uložili smo u kompanije koje posluju u zemlji u ratu, a okolnosti na Zapadnoj obali i u Gazi su se nedavno pogoršale. Kao odgovor na to, bićemo dodatno oprezni – izjavio je izvršni direktor Fonda Nicolai Tangen.

Norveški investicioni fond je naglasio da već dugo obraća pažnju na kompanije povezane sa ratom i drugim sukobima. Kako su naveli, stalno prate upravljanje rizicima u kompanijama koje posluju u područjima sukoba i poštovanje ljudskih prava. Riječ je o fondu koji ima udjele u 8.700 kompanija širom svijeta.

Prije dva mjeseca odlučili su da prekinu veze sa kompanijama koje posluju s Izraelom, ali je nešto kasnije Parlament Norveške odbacio prijedlog o povlačenju iz svih kompanija koje posluju na okupiranoj palestinskoj teritoriji, prenosi Bankar s Al Jazeere.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Norveški fond
NAJNOVIJE

Otkriveni detalji američke ponude: Pola milijarde KM za bh. aerodrome

09/03/2026

Evo koliko novca smijete prenijeti preko granice Bosne i Hercegovine

09/03/2026

Počinje ukidanje rampi na autoputevima u Srbiji

09/03/2026

Ministar Hasičević: Snabdijevanje gorivom uredno

09/03/2026
Tagovi
NjemačkazapošljavanjeVolkswageninvesticijeVlada FBiHautomobiliSASENaftaIzvozBoljiposao.comBLSEBankeHrvatskaKonzumturizamBingo
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.