Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Bh. milioneri kreću u mega projekat: Grade novi gradski kvart
  • Poljaci u BiH otvaraju fabriku cigareta: Hala data za 1 KM mjesečno
  • Remiza neće biti izmještena, uskoro će dobiti i novi izgled
  • Još jedna velika prodaja: Kako se Fortenova odrekla svojih perjanica
  • Deutsche Bank zatvara 100 poslovnica u Njemačkoj: Ovo su razlozi
  • Globalna finansijska tržišta između političkih rizika, japanskog duga i evolucije predikcionih platformi
  • Kinezi kupili čuveni njemački brend za 1,5 milijardi eura
  • Najveća akvizicija u regionu: MK Grupa preuzima Dijamant od Fortenove
  • Konačan kraj: Prodaje se imovina najvećeg tekstilnog diva Jugoslavije
  • Kreće gradnja jedne od najviših zgrada u BiH: Toranj od 32 sprata
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Microbalkans24: Prva regionalna konferencija mikrokreditnog sektora Zapadnog Balkana
Biznis cafe

Microbalkans24: Prva regionalna konferencija mikrokreditnog sektora Zapadnog Balkana

BiznisInfoBy BiznisInfo29/10/2024Updated:30/10/2024Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Udruženje mikrokreditnih organizacija u BiH-AMFI je domaćin prve regionalne konferencije mikrofinancijskog sektora država Zapadnog Balkana, “Microbalkans 24” koji se održava u Sarajevu, 31. oktobra i 1. novembra.

Na konferenciji “Microbalkans 24” će se okupiti lideri mikrofinansijskih institucija, predstavnici Centralnih banaka, nadležnih Minisarstava te podržavaoca mikrofinancijskog sektora iz: Sjeverna Makedonija, Albanija, Srbija, Crna Gora, Kosovo i Bosna i Hercegovina, te drugih zemalja.

U organizaciji Udruženja mikrokreditnih organizacija Bosne i Hercegovine – AMFI i uz institucionalno pokroviteljstvo Centralne banke BiH, Agencije za bankarstvo FBiH i Agencije za bankarstvo RS, konferencija ima za cilj jačanje regionalne saradnje i postavljanje temelja za zajednički razvoj sektora, što će obilježiti i potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju između predstavnika mikrofinancijskog sektora zemalja Zapadnog Balkana.

Elma Zukić, predsjednica AMFI-a ističe da “Microbalkans 24” simbolizira našu povezanost i solidarnost u sektoru, pokazujući da, “iako nas nazivaju ‘mikro’, naš zajednički uticaj je ‘makro’, snažan i moćan”.

Elma Zukić, predsjednica AMFI-a

„Potpisivanje memoranduma je kamen temeljac naše strategije za budućnost, za jačanje uloge mikrofinansija u podršci ranjivim kategorijama, podsticanje energetske efikasnosti i unapređenje transparentnosti u poslovanju.“, istakla je Zukić I dodala da  Memorandum predstavlja značajan iskorak za sve mikrofinansijske asocijacije regiona, koji su se obavezali na saradnju u unapređenju regulatornih i pravnih okvira, kao i pristupu međunarodnim i domaćim izvorima finansiranja.

Kako je istakla, sektor mikrofinansija na Zapadnom Balkanu pokazuje izuzetne rezultate.

“Više od 110 institucija nedepozitnog sektora u šest zemalja Zapadnog Balkana aktivno pruža socijalnu i  finansijsku inkluziju. Procijenjuje se da preko tri miliona stanovnika imaju dobrobit od ovih usluga sa aktivnim prosiječnim portfoliom od preko dvije milijarde eura. Ove brojke ne samo da ilustruju snagu sektora, već i njegovu ulogu u kreiranju finansijske inkluzije i društvenog razvoja”, istakla je Zukić.

“Samo u Bosni i Hercegovini, 30 mikrokreditnih organizacija opslužuje više od 250.000 klijenata, što direktano i indirektano utiče na poboljšanje životnoh uslova 21 posto građana. Procenjuje se da samo jedan mikrokredit omogućava unapređenje životnih uslova tročlane porodice”, pojasnila je Zukić i dodala da uz više od 2.000 zaposlenih i oko 700 terenskih jedinica, širom zemlje ilustruju snagu sektora i njegovu ulogu u finansijskoj inkluziji, društvenom razvoju i dostizanju društvenih razvojnih ciljeva.

Jorgos Papadakis, direktor, Evropske mikrofinansijske mreže, kaže da ova konferencija predstavlja jedinstvenu priliku za sve relevantne aktere mikrofinansijskog sektora u regionu da se okupe i razgovaraju.

“Važnost mikrofinansiranja za Zapadni Balkan bila je i ostaje neosporna, a pokretanje regionalne mreže mikrofinansijskih institucija ponovo ga stavlja u fukus donosilaca odluka na regionalnom ali I na međunarodnom nivou“, kazao je Papadakis.

Tokom konferencije, prisutni će imati priliku učestvovati i na panelima o digitalizaciji u mikrofinansijama, ESG standardima i ulozi žena u finansijskom sektoru, te regulatornom okruženju I mogućim unapređenjima istog u skladu sa međunaronim trendovima.

 

 

Podjeli:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp

Related

Previous ArticleU Sarajevu susreti privrednika iz BiH i Crne Gore
Next Article Sarajevo od danas povezano sa svjetskom metropolom

Related Posts

Remiza neće biti izmještena, uskoro će dobiti i novi izgled

27/01/2026

Deutsche Bank zatvara 100 poslovnica u Njemačkoj: Ovo su razlozi

27/01/2026

Globalna finansijska tržišta između političkih rizika, japanskog duga i evolucije predikcionih platformi

27/01/2026
najnovije

Bh. milioneri kreću u mega projekat: Grade novi gradski kvart

27/01/2026

Poljaci u BiH otvaraju fabriku cigareta: Hala data za 1 KM mjesečno

27/01/2026

Remiza neće biti izmještena, uskoro će dobiti i novi izgled

27/01/2026
IZDVOJENO

Delegacija ZEPS-a u zvaničnoj posjeti Izmirskoj privrednoj komori

27/01/2026

Udruženje poslodavaca u FBiH pozdravilo usvajanje Zakona o fiskalizaciji transakcija

26/01/2026

Počela blokada teretnih granica prema EU: Prevoznici traže izuzeće

26/01/2026
Tagovi
HrvatskaIzvozautomobiliBoljiposao.comSASEturizamKonzumNaftazapošljavanjeinvesticijeVolkswagenBankeNjemačkaBingoBLSEVlada FBiH
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...