Dogovor između Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država o carinama, postignut u nedjelju uvečer, spriječio je otvoreni trgovinski rat koji je mogao ozbiljno ugroziti privrede s obje strane Atlantika.
Dogovor je rezultat sastanka američkog predsjednika Donalda Trumpa i predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, a predviđa uvođenje prosječnih carina od 15 posto na gotovo sav evropski izvoz u SAD, prenosi Hina.
Njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da je ovim sporazumom izbjegnut ozbiljan udar na izvozno orijentisanu njemačku privredu, posebno na auto-industriju, gdje su postojeće carine od 27,5 posto gotovo prepolovljene.
Naglasio je da je važno što je spriječena nepotrebna eskalacija trgovinskih tenzija i pohvalio jedinstvo Evropske unije, rekavši da se naporan rad pregovarača isplatio.
Njemačka, kao najveća ekonomija u Uniji, naročito je ranjiva zbog svoje snažne oslonjenosti na izvoz. SAD je glavno tržište za njemačke automobile, čelik i industrijsku mehanizaciju, a trgovinski suficit Njemačke sa SAD-om iznosi skoro 85 milijardi dolara, zahvaljujući snažnim industrijama automobila, hemikalija, čelika i proizvodnje mašina.
Ministar finansija Lars Klingenbajl, koji je ujedno i vicekancelar, pozdravio je postignuti dogovor, ali je dodao da treba precizno analizirati sve posljedice po ekonomiju i tržište rada. Prema njegovim riječima, osnovno uvjerenje ostaje da carine štete svima – i evropskim i američkim kompanijama – i da su otvorena tržišta i niske carine ključ dugoročne stabilnosti.
Bernd Lange, socijaldemokrata iz Njemačke i predsjedavajući trgovinskog odbora Evropskog parlamenta, bio je kritičniji. Upozorio je da bi nove carine mogle narušiti ravnotežu, jer će masivna ulaganja iz EU prema SAD-u vjerovatno biti na štetu samog evropskog bloka.
Sa druge strane, irski premijer Majkl Martin ocijenio je dogovor korisnim, rekavši da će pomoći u očuvanju radnih mjesta, posebno u farmaceutskoj i tehnološkoj industriji. Irska ima najveći suficit među članicama EU-a u trgovini sa SAD-om, zahvaljujući prisustvu američkih farmaceutskih giganata poput Fajzera, Eli Lilija i Džonsona i Džonsona. Ove firme koriste poreske olakšice u Irskoj, gdje je porez na dobit 15 posto, što je manje od američkih 21 posto.
Irska je takođe domaćin evropskih sjedišta velikih američkih tehnoloških kompanija poput Applea, Googlea i Mete. Njihovo prisustvo dodatno jača irsku poziciju na američkom tržištu.
Martin je naglasio da iako nove carine donekle komplikuju trgovinu, sporazum ipak donosi stabilnost i predstavlja osnovu za produbljivanje odnosa između EU i SAD-a. Prema njegovim riječima, to je važno ne samo za Evropu i Ameriku, već i za globalnu ekonomiju.
Zamjenik premijera i ministar spoljnih poslova i trgovine Sajmon Haris takođe je ocijenio da dogovor donosi neophodnu sigurnost za kompanije na obje strane Atlantika, iako je izrazio žaljenje zbog uključivanja osnovne carine od 15 posto. Istakao je da je sada barem jasnije na kojim osnovama se gradi trgovinski odnos i da to pomaže stabilnosti, zaposlenosti i investicijama.
Iako nije idealan, dogovor predstavlja važan iskorak u izbjegavanju trgovinskog sukoba koji bi imao posljedice po milione radnih mjesta i na političku stabilnost između SAD-a i EU. U narednim sedmicama slijedi detaljnije razrađivanje tehničkih aspekata i prilagođavanja pojedinih sektora ovom novom okviru.