Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Šok za industriju: Njemački div zatvara pogon, 600 radnika bez posla
  • Spoj tradicije i luksuza: “Gastro Fest Toplik” okuplja svjetsku gastro elitu
  • m:tel-u priznanje Comtrade System Integration kao potvrda izvrsnosti u primjeni naprednih IT rješenja
  • Bh. firma izgradila jednu od najmodernijih fabrika u Hrvatskoj
  • Nafta i Bitcoin: Šta nam kriza u Hormuškom moreuzu zapravo govori o tržištu digitalne imovine
  • Slom sistema: 582 radnika bh. giganta se prijavila na biro
  • Velika turska kompanija zainteresovana za projekte u BiH
  • Deichmann objavio koliko je prodao cipela i zaradio novca u BiH
  • Wizz Air krenuo u veliku regionalnu ekspanziju, ali reže Sarajevo
  • Smjena straže u Aziji: Kina usporava, nova sila preuzima primat
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Međunarodni investitor želi se uključiti u gradnju puteva u BiH

Međunarodni investitor želi se uključiti u gradnju puteva u BiH

0
By BiznisInfo on 30/03/2023 Kompanije

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić i direktor JP Željeznice Federacije BiH Enis Džafić razgovarali su danas u sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu sa predstavnicima kompanije ERG International Group. Teme sastanka bile su potencijalne investicije u putne i željezničke infrastrukturne projekte u Federaciji BiH.

Osnivač i predsjednik Upravnog odbora ERG International Group Sani Erbilgin, generalni direktor Murat Dedeoglu, te regionalni direktor za Istočnu Evropu Milan Gajić, predstavljajući ovu korporaciju, istakli su da se radi o kompaniji koja je osnovana kao izvorno turska, a danas posluje na međunarodnom nivou putem podružnica u Ujedinjenom Kraljevstvu, Švicarskoj, Austriji, Italiji. Bavi se inženjeringom, izgradnjom i upravljanjem velikim infrastrukturnim projektima, te radi na principu finansiranja, projektiranja i izvođenja radova.  

Premijer Novalić informirao je međunarodne investitore da su glavni razvojni ciljevi Vlade Federacije BiH izgradnja infrastrukture, energetska tranzicija i ekonomski rast. Kada je riječ o infrastrukturnim projektima, upoznao ih je sa detaljima gradnje autoputa na Koridoru Vc, te akcentirao Vladine prioritete na izgradnji budućih brzih cesta.  

Poseban interes iskazan je za gradnju brze ceste Tuzla – Brčko, koja je ujedno i dio budućeg autoputa Sarajevo – Beograd.

– Mi želimo pronaći izvore finansiranja kako bi se krenulo u realizaciju projekata gradnje brzih cesta i koristit ćemo sve mogućnosti da se to što prije desi. Na sjeveru i istoku to su Tuzla – Brčko, uz produžetak na Orašje prema Republici Hrvatskoj. Na sjeverozapadu zemlje to je brza cesta za bihaćku regiju, zatim na juzgozapadu, te jugoistoku zemlje do Jadransko-jonske ceste. No, za nas je sada prioritet cesta Tuzla – Brčko – Orašje, jer obuhvata područje sa najbrojnijim stanovništvom u Federaciji – naglasio je, između ostaloga, premijer Novalić.  

Predstavanici ERG International Group potvrdili su spremnost da na osnovu današnjeg razgovora i  datih informacija narednih dana razmijene i tehničke podatke o određenim projektima, te predlože Vladi FBiH potpisivanje inicijalnog dokumenta, kao osnove za buduću partnersku saradnju.

Inače, kada je riječ o željezničkoj infrastrukturi, investitori su na današnjem sastanku informirani i da Vlada Federacije već radi na osiguranju sredstava sa međunarodnim finansijskim institucijama za projekte planirane rekonstrukcije dijela pruge od Sarajeva prema sjeveru, te elektrifikacije pruge na području Tuzlanskog kantona.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Šok za industriju: Njemački div zatvara pogon, 600 radnika bez posla

30/03/2026

Spoj tradicije i luksuza: “Gastro Fest Toplik” okuplja svjetsku gastro elitu

30/03/2026

m:tel-u priznanje Comtrade System Integration kao potvrda izvrsnosti u primjeni naprednih IT rješenja

30/03/2026

Bh. firma izgradila jednu od najmodernijih fabrika u Hrvatskoj

30/03/2026
Tagovi
Vlada FBiHVolkswagenBLSEinvesticijeHrvatskaBoljiposao.comzapošljavanjeNaftaBankeautomobiliturizamIzvozBingoKonzumNjemačkaSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.