Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Od 6.101 km do 30.049 km – turski autoputevi u rastu, Erdogan ponosan
  • Prekida se blokada graničnih prijelaza u BiH
  • Njujorška energija, regionalni utjecaj: Maybelline događaj koji je spojio regiju i definirao nove make-up standarde
  • Osvježite svoj dom uz FIS: Ambyenta namještaj snižen 15% tokom februara!
  • Otkrio planove: Šta Brčvak gradi u Ferhadiji i gdje još ulaže milione
  • Hoše komerc donirao Osnovnoj školi „Amer Ćenanović“ vrijednu opremu
  • Sprema se mega projekat u Crnoj Gori: Budva dobija obilaznicu
  • Kraljević: Stari i tradicionalni zanati oslobođeni fiskalizacije
  • Stiže spas za Zenicu: Italijani pregovaraju o gradnji nove željezare
  • Amsterdam zabranio reklame za meso: Burne reakcije
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Kreće gradnja dionica vrijednih preko 2,5 milijardi KM, krediti i od komercijalnih banaka

Kreće gradnja dionica vrijednih preko 2,5 milijardi KM, krediti i od komercijalnih banaka

0
By BiznisInfo on 08/04/2024 Ekonomija
Ilustracija

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) objavila je generalno obavještenje o nabavci radova za dvije velike dionice Koridora 5C kroz Hercegovinu.

Rijel je o dionici Ovčari – Tunel Prenj – Mostar Sjever te dionici Mostar Sjever – Mostar Jug, piše BiznisInfo.ba.

Kada je riječ o dionici od Ovčara do sjevernog ulaza u Mostar, koja uključuje tunel Prenj, navodi se da Autoceste FBiH namjeravaju upotrijebiti dio prihoda od novca kojim upravlja EBRD za troškove gore navedenog projekta.

Ukupna vrijednost ove dionice je čak 960 miliona eura, odnosno oko 1,9 milijardi KM.

Država Bosna i Hercegovina dostavila je Banci namjeru korištenja sredstava kredita EBRD-a u iznosu od 300 miliona eura i kredita Evropske investicijske banke (EIB) u iznosu od 300 miliona eura za financiranje izgradnje prioritetnih dionica autocesta na međunarodnom prometnom Koridoru 5C.

Preostala sredstva za projekt, čija ukupna procijenjena vrijednost iznosi 360 miliona eura, osigurat će se iz očekivanih bespovratnih sredstava WBIF-a i vlastitih sredstava Autocesta.

Dionica je podijeljena u tri poddionice: Tunel Prenj (dužina = 12,4 km), za koji je postupak izbora izvođača u toku, te poddionice Ovčari – Prenj i Prenj – Mostar sjever za koje je u fazi definisanja.

Kada je riječ o dionici Mostar Sjever – Mostar Jug, praktično mostarskoj zaobilaznici, njena procijenjena vrijednost je 369 miliona eura, odnosno oko 740 miliona KM.

Ovdje se planiraju sredstva kredita EBRD-a u iznosu od 110 miliona eura i kredita komercijalnih banaka u iznosu od 150 miliona eura. Bosni i Hercegovini su odobrena bespovratna sredstva WBIF-a u iznosu od 150 miliona eura.

Dužina ove dionice je 15 kilometara,  a procedura izbora izvođača je u toku.

Preuzimanje teksta dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba

Podjeli:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Koridor 5C
NAJNOVIJE

Od 6.101 km do 30.049 km – turski autoputevi u rastu, Erdogan ponosan

30/01/2026

Prekida se blokada graničnih prijelaza u BiH

30/01/2026

Njujorška energija, regionalni utjecaj: Maybelline događaj koji je spojio regiju i definirao nove make-up standarde

30/01/2026

Osvježite svoj dom uz FIS: Ambyenta namještaj snižen 15% tokom februara!

30/01/2026
Tagovi
zapošljavanjeNaftaautomobiliVlada FBiHKonzumBoljiposao.comBankeSASEIzvozHrvatskaBLSENjemačkaturizaminvesticijeBingoVolkswagen
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.