Kraj jedne ere: Warren Buffett se povlači

0

Warren Buffett je objavio da će se penzionisati sa mjesta generalnog direktora kompanije Berkshire Hathaway krajem godine.

Veteran investitor, poznat kao Prorok iz Omahe, rekao je na godišnjem sastanku svoje kompanije da će predati uzde potpredsjedniku Gregu Abelu.

– Mislim da je došlo vrijeme da Greg postane generalni direktor kompanije krajem godine – rekao je Buffett.

Devedesetčetvorogodišnji biznismen, koji je postao generalni direktor “Berkshire Hathaway” 1970. godine, ispraćen je ovacijama nakon što je saopštio svoju namjeru.

Sin američkog kongresmena, prvi put je kupio dionice sa 11 godina, a prvi put je podnio poresku prijavu sa 13 godina.

Obećao je da će donirati preko 99 posto svog bogatstva. Do sada je dao oko 62 milijarde dolara, glavnom preko Fondacije Gates i fondacija svoje djece.

Godine 2010, on i Bill Gates su pokrenuli “Zavjet davanja”, tražeći od drugih milijardera da se obavežu da će donirati najmanje polovinu svog bogatstva u dobrotvorne svrhe.

Buffett koji je izgradio “Berkshire Hathaway” od propale fabrike tekstila u investicionog giganta sa tržišnom kapitalizacijom od 1,16 biliona dolara, vjerovatno je najuspješniji investitor na svijetu.

“Berkshire Hathaway” posjeduje više od 60 kompanija, uključujući osiguravajuću kompaniju “Geiko”, proizvođača baterija “Durasel” i lanac restorana “Dairy Queen”.

Takođe ima značajne udjele u kompanijama “Apple”, “Coka-Cola”, Banka Amerike i American Express, između ostalih.

Buffetta je Bloomberg prošlog mjeseca rangirao kao četvrtu najbogatiju osobu na svijetu, sa neto vrijednošću od 154 milijarde dolara, prenosi B92.