Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Kreso: Zalihe nafte su dovoljne – nema mjesta panici
  • U Prijedoru predstavljeni podsticaji za privredu
  • Investicija Vlade RS od 20 miliona KM: Luksuzni hotel ‘s greškom’
  • Fond poziva na prijave: Podrška osobama s invaliditetom u iznosu od 8,7 miliona KM
  • Vlada RS ograničila marže na osnovne proizvode i gorivo
  • Slovenci će graditi dionicu autoceste u Hrvatskoj, evo tačne lokacije
  • Historijski trenutak: Probijen tunel Crni Vrh na Koridoru 5C
  • Elektroprivreda se pohvalila gubitkom od 52 miliona KM: ‘Manji od planiranog’
  • Arapi preuzimaju jedan od najvećih američkih lanaca brze hrane
  • Kripto tržište pod pritiskom globalnih kretanja: Binance Research analizira ključne trendove i signale za oporavak
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Kinezi prave namještaj u Loparama, sve izvoze
Ekonomija

Kinezi prave namještaj u Loparama, sve izvoze

BiznisInfoBy BiznisInfo20/03/2018Updated:25/03/2018Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Ilustracija

Nakon 13 godina pauze, ponovo je pokrenuta proizvodnja u Fabrici stolova i stolica u Mačkovcu kod Lopara, koja je 2004. godine završila u stečaju.

Većinski vlasnik iz Kine i suvlasnici iz Bijeljine i Beograda Dragan Kulić i Borislav Preradović, koji predstavljaju preduzeće “Vud Vorld”, trenutno rade poluproizvod za kinesko i njemačko tržište.

Značajna ulaganja

Nakon značajnijeg ulaganja i adaptacije proizvodnih hala, nabavili su neophodne mašine, uradili remont postojeće opreme i počeli s proizvodnjom. Pokrenuta je pilana, sušara i pariona. U fabrici je zaposleno 46 radnika, s tendencijom da taj broj u dogledno vrijeme bude i veći.

Dragan Kulić, jedan je od suvlasnika, kaže da je perspektiva ove fabrike u finalnoj preradi drveta i proizvodnji namještaja.

– Sirovina je nadohvat ruke, tržište osigurano. Sve što proizvedemo prodamo na Daleki istok, prije svega u Kinu, a imamo kupce i u Austriji i Njemačkoj, što omogućava iskorištavanje kapaciteta – kaže Kulić za Dnevni avaz.

Milivoje Tomić, poslovođa i dugogodišnji radnik u drvoprerađivačkoj industriji, koji je godine proveo u ovoj fabrici i prije rata, kaže da novi poslodavci imaju ambiciozne planove kad je u pitanju proizvodnja namještaja.

Potpisivanje ugovora

– Sve što se ovdje proizvede moglo bi se odmah plasirati u Kinu i to u neograničenim količinama. Sirovina, bukovi trupci, uglavnom se nabavljaju u privatnim šumama, a planirano je i potpisivanje ugovora sa Šumskim gazdinstvom „Majevica“, koje može obezbijediti oko 40 posto sirovine – kaže Tomić, ističući da se u jednom od pogona izrađuju i ploče od laminata za namještaj koje se izvoze u Njemačku i Kinu.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Kreso: Zalihe nafte su dovoljne – nema mjesta panici

12/03/2026

U Prijedoru predstavljeni podsticaji za privredu

12/03/2026

Investicija Vlade RS od 20 miliona KM: Luksuzni hotel ‘s greškom’

12/03/2026

Fond poziva na prijave: Podrška osobama s invaliditetom u iznosu od 8,7 miliona KM

12/03/2026
Tagovi
BankeVolkswagenNjemačkaIzvozNaftazapošljavanjeturizaminvesticijeHrvatskaKonzumautomobiliBLSEBoljiposao.comSASEBingoVlada FBiH
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.