Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Ponovo miriše bijelo: Bezvremenska hemija Arix-a i Đure
  • Preminuo Nijaz Gracić, vlasnik poznate sarajevske kompanije
  • Autoput ka Srbiji: Umjesto 20, u promet ide samo 7 kilometara
  • Hoše komerc obilježio Uskrs i Dan grada Sarajeva na Baščaršiji uz slastice i omiljenu maskotu Breskvicu
  • Investicioni ambijent BiH i mogućnosti saradnje predstavljeni u Kini
  • Sin Donalda Trumpa sutra dolazi u Banjaluku
  • Primjena pune kumulacije porijekla u okviru EFTA sporazuma od 27. aprila
  • Za poljoprivredu i ruralni razvoj u KS osigurano 10,3 miliona KM
  • Regulacija kripto tržišta u skladu s trenutnom realnošću: Više nije pitanje da li, već kako
  • Bingo otvara novi dragstor: Kupovina 24 sata dnevno i nedjeljom
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Kinezi će u BiH graditi fabriku gipsa, investicija od 100 miliona KM

Kinezi će u BiH graditi fabriku gipsa, investicija od 100 miliona KM

0
By BiznisInfo on 17/09/2025 Ekonomija
Ilustracija

Konačno je riješeno pitanje zemljišta koje je dugo vremena bilo sporno

Uprava Rudnika i Termoelektrane (RiTE) Ugljevik do kraja godine potpisaće ugovor sa kineskom kompanijom o izgradnji fabrike gipsa u Ugljeviku, koji nastaje kao nusproizvod odsumporavanja.

Treći ugovor koji ugljevički gigant potpisuje sa kineskim investitorima odnosi se na zemljište na kom će biti izgrađena fabrika, što je, kako ističu iz RiTE Ugljevik, već godinama bio kamen spoticanja. Da li će dugogodišnja obećanja i najave biti konačno realizovani?

Aktivnosti oko izgradnje fabrike gipsa u Ugljeviku nakon tri godine pokrenute su sa mrtve tačke, istaknuto je iz RiTE Ugljevik. Sporno je, kako objašnjavaju, bilo pitanje zemljišta na kom će se fabrika graditi, ali ti pregovori su u završnoj fazi i ugovor sa kineskim investitorom biće potpisan do kraja godine.

Diko Cvijetinović, direktor RiTE Ugljevik, kaže da je ovo investicija od preko 100 miliona maraka i očekuju da će sve biti završeno do kraja ove godine.

Otvara se 100 radnih mjesta

– I tu smo imali prepreke iz prethodnog perioda jer su parcele bile u vlasništvu lokalne zajednice i imali smo opstrukcije. Krenuli smo u realizaciju poslova i došli u situaciju da formiramo jedinstvenu parcelu, koja će biti prodata investitorima iz Kine – navodi Cvijetinović.

Ovaj ugovor biće treći koji će ugljevički gigant potpisati sa kineskom kompanijom “BNBM”, koja će graditi fabriku u Ugljeviku. Prvi ugovor potpisan je 2022. godine i dogovoreno je da će RiTE Ugljevik imati deset posto učešća u budućoj fabrici gipsa.

Osnovnu sirovinu dobijali bi iz termoelektrane, kojoj nakon procesa odsumopravanja ostaju ogromne količine gipsa kao nusproizvoda. Kako je ranije isticano u medijima, zajedničkoj firmi u kojoj dominantno učešće imaju Kinezi, garantovane su količine za 18 godina.

Podršku je obećala i lokalna zajednica, jer bi otvaranje fabrike značilo oko 100 novih radnih mjesta.

Pored gipsare, u Ugljeviku za naredni period najavljuju i otvaranje sopstvenog rudnika krečnjaka koji je potreban za nesmetan rad postrojenja za odsumporavanje. Kako je istaknuto, to će biti još jedan korak u pravcu smanjenja troškova ovog giganta.

Izvor: BHRT

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
RITE Ugljevik
NAJNOVIJE

Ponovo miriše bijelo: Bezvremenska hemija Arix-a i Đure

06/04/2026

Preminuo Nijaz Gracić, vlasnik poznate sarajevske kompanije

06/04/2026

Autoput ka Srbiji: Umjesto 20, u promet ide samo 7 kilometara

06/04/2026

Hoše komerc obilježio Uskrs i Dan grada Sarajeva na Baščaršiji uz slastice i omiljenu maskotu Breskvicu

06/04/2026
Tagovi
Vlada FBiHNjemačkaNaftaautomobiliturizaminvesticijeBankezapošljavanjeHrvatskaVolkswagenBLSEKonzumBingoIzvozBoljiposao.comSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.