Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Danci i Nijemci grade elektranu u BiH: Dovoljno struje za cijeli grad
  • Mercedes u Dubaiju gradi “grad u gradu” vrijedan 8,2 milijarde dolara
  • Kreće gradnja najvažnije ceste u Dalmaciji, evo tačne lokacije
  • Turski građevinski div tuži Sloveniju zbog najvećeg projekta u zemlji
  • Poljska gradi svoj “Pentagon”: Poruka nove vojne sile Evrope
  • Njemački trgovački div Aldi gasi stotine radnih mjesta
  • Stiže li turski div ENKA u BiH: Hoće li se ispuniti san Šarika Tare
  • Najbrži voz razvija brzinu od 603 km/h, evo kada će biti u upotrebi
  • 100 % invaliditet, 100 % hrabrost: Danas je Ajla ostvarila san i otvorila svoj salon
  • Tokovi novca: U Tešanj se “slile” čak 3 milijarde KM
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Ovo je biznismen godine u Bosni i Hercegovini

Ovo je biznismen godine u Bosni i Hercegovini

0
By BiznisInfo on 27/12/2024 Ekonomija

Vodeći poslovni portal u Bosni i Hercegovini – BiznisInfo.ba – izabrao je Petra Ćorluku za poduzetnika godine 2024!

Riječ je o poduzetniku s vizijom koji sve svoje investicije detaljno planira i priprema, a potom u njihovu realizaciju nesebično ulaže novac, vrijeme i znanje.

Ćorluka, koji je najprije osvojio region papirima za upotrebu u domaćinstvu, kasnije je proširio asortiman svoje firme Violeta i na sredstva za čišćenje i druge higijenske proizvode, gdje je također preuzeo veliki udio na tržištu kojim su dominirali veliki međunarodni igrači.

Potom je obnovio proizvodnju u, odavno otpisanoj, čapljinskoj Lasti, čije su štrudle i keksi ponovo postali omiljeni slatkiš mnogih građana u BiH i šire, te su pravi hit na tržištu.

Kompanija Violeta kupila je i austrijsku kompaniju Schmid Maissau, čime je provela veliku akviziciju na teritoriji Evropske unije. Riječ je o brendu poznatih austrijskih medenjaka koji je star čak 110 godina.

Lasta opet hit na tržištu

U ovoj godini kompanija Violeta je otvorila veliku tvornicu kartonske ambalaže Corspack. Ovo je jedna od najznačajnijih investicija ne samo za kompaniju, već i za cijelu BiH.

Kako je ranije Ćorluka kazao za BiznisInfo.ba, ukupna vrijednost ove investicije je preko 40 miliona eura, a kapacitet tvornice je oko 60.000 tona godišnje u jednoj smjeni.

Otvorena tvornica Corspack

Već su sklopljeni ugovori sa kupcima iz Hrvatske, Slovenije, Makedonije i Crne gore a planirano je da više od 50 posto proizvodnje ide u izvoz. Također, planiraju saradnju sa domaćim proizvođačima voća i povrća kojih ima jako mnogo u dolini Neretve i okruženju.

U toku je realizacija još jedne velike investicije – shopping centra i hotela u Grudama.

Riječ je o tržnom centar sa trgovačkim i ugostiteljskim sadržajima, u okviru koga će se nalaziti hotel sa 4 zvjezdice i parkiralište sa 310 parking mjesta.

U toku izgradnja objekta u Grudama – Foto: BiznisInfo.ba

Prema svemu sudeći, ova lokacija će postati centralno mjesto okupljanja stanovnika i posjetilaca ovog grada kojem je nedostajao objekat ove vrste.

Uz sve to, Ćorluka je vlasnik nekoliko hotela na hrvatskoj obali, te investira u turističke kapacitete u BiH i Hrvatskoj.

Osim toga, Ćorluka je poznat i po humanitarnom radu. Ne treba zaboraviti da je u jeku pandemije koronavirusa njegova kompanija kupila medicinsku opremu za građane BiH u vrijednosti od 400.000 KM.

Sve u svemu, Ćorluka kroz svoj rad pokazuje da je i u malim sredinama moguće uspjeti i napraviti velike kompanije koje će poslovati širom svijeta.

Njegov rad značajno doprinosi ukupnom ekonomskom razvoju BiH – kroz nova zapošljavanja, uplate velikih iznosa novca u budžet kroz razne vrste poreza, te uvođenje novih znanja i tehnologija.

Podjeli:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp

Related

Petar Ćorluka Violeta
Previous ArticleJelen OK Fest 2025 – Muzika, priroda i nezaboravan provod na Tjentištu!
Next Article Općina Stari Grad traži izuzeće od neradne nedjelje

Related Posts

Tokovi novca: U Tešanj se “slile” čak 3 milijarde KM

24/01/2026

LEAD završen, ESG Coach ostaje: Region je dobio zajednički alat za održivi rast

24/01/2026

Veliki korak: Dvije brze ceste mijenjaju Tuzlanski kanton, evo detalja

24/01/2026
POZITIVA S ADDIKO BANK

Mjesto susreta: Sarajevo uskoro dobija prvi Kantonalni HUB

23/01/2026
najnovije

Danci i Nijemci grade elektranu u BiH: Dovoljno struje za cijeli grad

25/01/2026

Mercedes u Dubaiju gradi “grad u gradu” vrijedan 8,2 milijarde dolara

25/01/2026

Kreće gradnja najvažnije ceste u Dalmaciji, evo tačne lokacije

25/01/2026
IZDVOJENO

LEAD završen, ESG Coach ostaje: Region je dobio zajednički alat za održivi rast

24/01/2026

Ministar Kraljević: Za penzije u 2026. godini dvije milijarde KM više nego 2021. godine

23/01/2026

Potpisan ugovor: Elektroprivreda BiH ide u projekt od 90 miliona eura

23/01/2026
Tagovi
NjemačkaBLSEVolkswagenKonzumHrvatskaautomobiliSASEzapošljavanjeVlada FBiHBingoBankeIzvozinvesticijeBoljiposao.comNaftaturizam
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...