Razvojem ljetnjeg turzima u Istočnom Sarajevu i otvaranjem velikog broja ugostiteljskih objekata, sve je veća potražnja za kvalifikovanom radnom radnom snagom.
Međutim kvalifikovanih radnika je sve manje, zbog odlaska na sezonski rad u zemlje okruženja. Ugositelji tvrde da je problem i u tome, što mladi sve manje biraju školovanje u ovoj struci.
Za vrijeme zimske i ljetnje turističke sezone, kao i većina gradova u BiH, Istočno Sarajevo suočava se sa nedostatkom kvalifikovane radne snage. Razlozi za to brojni, ali glavni je nezaintersovanost mladih da se bave ovom profesijom i loš obrazovni sistem kažu ugostitelji, izvještava RTV BN.
– Imamo previše ugostiteljskih objekata i nemamo dovoljno radne snage. Ona radna snaga koju imamo, nije dovoljno edukovana. Problem je sistemski i treba da ga riješimo u korijenu , a jedan od problema je i to što škole ne rade na tome i što se djeca ne uče adekvatno za obavljanje ovih poslova, i također što se ova profesija ne posmatra karijerno, nego se radi onako usput – kaže Neven Tuševljak menadžer u ugostiteljstvu i dodaje da na nedostatak kvalifikovanih kuvara i konobara u Istočnom Sarajevu, utiče i odlazak na sezonski rad u okolne zemlje, naročito u ljetnjem periodu.
U Hrvatskoj mnogo veće plate
– Ta radna snaga koja odlazi na primorje, to su ljudi koji pretežno znaju da rade svoj posao i onda kada odu, gubite kortur te ekipe koja radi, a odlazi zbog boljih plata i boljih uslova rada. Puta dva je plata je u Hrvatskoj trenutno, Crna gora još nije tu blizu, ali polako stižu Hrvatsku, jer oni ne mogu da opstanu na taj način, tako da je plata duplo veća u Hrvatskoj – zaključuje Tuševljak.
Da se ugosteljski sektor u Istočnom Sarajevu ali i u čitavoj BiH suočava sa ovim problemima, potvrđuje i Hotelijer i ugostitelj iz Pala Dejan Golijanin.
– Mi trenutno nemamo problema sa osobljem jer imamo naše stalne radnike, kojima smo u skladu sa njihovim poslovima podigli i primanja tako da je sad za sad sve u redu, međutim zabrinjavajuće je, vidim kod kolega obzirom da je sada sezona da je dosta osoblja otišlo put Hrvatske i Crne Gore gdje sezonski mogu zaraditi više novca, nego što im mi trenutno možemo ponuditi za stalno zaposljenje. Također, zabrinjavajuće je i to, dobio sam informaciju, da je sve manje učenika upisanih u srednjih školu za zanimanje konobar i kuhar, što mi nije baš najjasnije jer je konobar jedno lijepo zanimanje i u ovom trenutku jako dobro plaćen posao – rekao je Golijanin.
Golijanin napominje da će se već teška situacija u ugostiteljstvu uskoro pogoršati, ako se mladi ne motivišu da se školuju za profesije konobar i kuhar.
– Mislim da bi možda, učenicima i omladini trebalo predstaviti da je ovo jako lijep posao da se može dobro zaraditi i da se može živjeti od ovog rada. Sada su i kuhunje dobro sada opremljene i uređajima i hranom koja dolazi. Mislim da bi ih trebali na pravi način edukovati, slati ih na prakse da vide ljepotu ovog posla. Ja se ovim bavim cijeli život i mislim da su hotel i restoran najljepši poslovi kojima se čovjek može baviti – zaključio je.
Građani su zadovoljni
Uprkos svemu, građani Istočnog Sarajeva kažu da su zadovoljni uslugom u ugostiteljskim objektima.
Kako bi riješili problem nedostatka kvalifikovane radne snage u oblasti ugostiteljstva, u Istočnom Sarajevu otvaraju se agencije koje se bave obukom i dokvalifikacijom onih koji žele da se bave ovom profesijom. Zainteresovani za posao u ugostiteljstvu mogu da dobiju osnovne kurseve ali i one napredne koji uključuju i menadžerske obuke.