Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • OPEC+ dogovorio povećanje proizvodnje nafte u aprilu
  • Pruga od milijardu eura mijenja ekonomsku mapu BiH i Hrvatske
  • Praznik u znaku putovanja: Bosanci “okupirali” ovaj hotel u Hrvatskoj
  • Počela gradnja najveće solarne elektrane u Hrvatskoj, evo detalja
  • Američka fintech kompanija zbog AI-ja otpušta 40 posto zaposlenih
  • Rijetke bolesti nisu rijedak problem, bez koga nema sigurne terapije?
  • Federaciji prijeti pad kreditnog rejtinga: Jedan potez bio je ključan
  • Najveći bh. izvoznik velikom investicijom ulazi u novu industriju
  • Eksplozija, zastoj i milijarda gubitka: Kome treba jedina bh. rafinerija
  • Velika promjena: Walmart više nije najveći trgovac na svijetu
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Inicijativa kojom se traži ukidanje PDV-a na doniranu hranu poslana na Zastupnički dom PSBiH

Inicijativa kojom se traži ukidanje PDV-a na doniranu hranu poslana na Zastupnički dom PSBiH

0
By BiznisInfo on 01/08/2022 Ekonomija

Komisija za finansije i budžet Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine podržala je zastupničku inicijativu o donošenju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, koje se odnose na ukidanje PDV-a na doniranu hranu, što znači da je napravljen još jedan korak ka omogućavanju većeg doniranja hrane.

Članovi  i članice Komisije – Dženan Đonlagić, Jakov Galić, Dragan Bogdanić, Šemsudin Dedić, Nermin Mandra, Mirjana Marinković-Lepić, Nada Mladina i Mira Pekić, na čelu sa predsjedavajućim Predragom Kožulom, jednoglasno su usvojili navedenu inicijativu, nakon čega su je proslijedili Zastupničkom domu na razmatranje.

Inicijativu za ukidanje PDV-a na doniranu hranu je pokrenula Fondacija Mozaik sa svojim partnerima – Fondacijom Hastor, Udruženjem Pomozi.ba, Mrežom za izgradnju mira, Fondacijom Trag i Catalyst Balkans, u okviru programa Pravni okvir za filantropiju koji finansira  USAID. U okviru inicijative rađena su višemjesečna istraživanja o stanju na terenu, brojne konsultacije sa kompanijama kao donatorima hrane, kao i udruženjima i javnim kuhinjama, kao posrednicima u doniranju, koji osiguravaju da ta hrana dođe do onih kojima je najpotrebnija.

Tokom kampanje “Niko gladan. Niko sam” dobili su podršku i Uprave za indirektno oporezivanje BiH te prezentirali nalaze javnosti. Upućen je i dopis sa ovom inicijativom svim predstavnicima i predstavnicama vlasti na nivou Bosne i Hercegovine, od kojih su tražili podršku u cilju da se  donacije hrane oslobode plaćanja PDV-a.

S obzirom na to da je zastupnička inicijativa, koja se našla pred Komisijom za finansije i budžet, rezultat višemjesečnih analiza i istraživanja, iz Fondacije Mozaik ističu da su jako zadovoljni što je prepoznat značaj ukidanja PDV-a na doniranu hranu koja upućuje i na potrebu da se uspostavi transparentan i efikasan lanac doniranja.

„Zahvalni smo zastupnicima koji su reagovali na naše pismo i poziv za podršku kroz kampanju “Niko gladan. Niko sam.”, kao i Komisiji koja je ovu inicijativu jednoglasno usvojila i poslala dalje na Zastupnički dom. Nadamo se da će i oni prepoznati značaj ukidanja plaćanja PDV-a na doniranu hranu jer bi se time pomoglo velikom broju građana i građanki koji zavise od donacija i pomoći dobrih ljudi. Nadam se da ćemo u što skorijem roku uspjeti da riješimo ovaj gorući problem u državi“, kazao je Zoran Puljić, direktor Fondacije Mozaik ističući da Fondacija Mozaik stoji na raspolaganju svima da se sastanu i predstave im nalaze do kojih su došli kao i viziju rješenja.

Cilj kampanje “Niko gladan. Niko sam.”, dodao je Puljić, jeste ukazati na činjenicu da se ogromna količina hrane, koja je sigurna za upotrebu u našoj zemlji, uništi te pronaći rješenje da dođe do onih kojima je najpotrebnija. Prema podacima Ujedinjenih nacija, riječ je o 400.000 tona hrane na godišnjem nivou, od čega trećinu čini hrana koja je pred istekom roka trajanja ili čija je ambalaža oštećena. Procijenjena vrijednost uništene hrane samo u 2020. godini iznosila je 126,6 miliona KM.

Stoga su ovakve inicijative i zahtjevi da vlast riješi ovo pitanje od izuzetne važnosti, kako za državu BiH, tako i za sve građane i građanke koji zavise od pomoći u hrani.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

OPEC+ dogovorio povećanje proizvodnje nafte u aprilu

02/03/2026

Pruga od milijardu eura mijenja ekonomsku mapu BiH i Hrvatske

01/03/2026

Praznik u znaku putovanja: Bosanci “okupirali” ovaj hotel u Hrvatskoj

01/03/2026

Počela gradnja najveće solarne elektrane u Hrvatskoj, evo detalja

01/03/2026
Tagovi
NjemačkaBoljiposao.comIzvozHrvatskaturizamautomobiliKonzumVlada FBiHNaftaBingoinvesticijeSASEBankeVolkswagenBLSEzapošljavanje
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.