Gubitak kupaca moguća posljedica zabrane izvoza pojedinih roba iz Srbije

0

Vlada Srbije odlučila je u četvrtak da na mjesec dana zabrani izvoz pšenice, pšeničnog brašna, kukuruza i suncokretovog ulja, iako su protiv toga bili, prije svega, izvoznici pšenice i kukuruza i sami poljoprivrednici, dok ekonomisti smatraju da za takvom zabranom nije bilo potrebe, javlja Anadolu Agency (AA).

Ekonomista Saša Đogović ocijenio je za AA da zabrana izvoza nije racionalna, jer Srbija ima dovoljno svih tih proizvoda i da bi, umjesto zabrane, mogla da prati stanje na tržištu i eventualno preduzima mjere tek ukoliko dođe do toga da neki od pomenutih proizvoda postane deficitaran.

Naveo je da se u Srbiji mjesečno potroši oko 80.000 tona pšenice, a da je u zalihama nešto više od 500.000 tona i dodao da će žetva pšenice početi za oko četiri mjeseca, i da zbog svega toga nije bilo potrebe da se zabranjuje izvoz ni pšenice ni brašna.

Panika i smirivanje tenzija

Prema njegovom mišljenju u pitanju je predizborni marketing sa porukom građanima da o njima ima ko da brine, da će rezerve biti sačuvane, a ne prodate, dok javnost u vrijeme kada se “najprije širi panika, pa se smiruju tenzije, to upija kao sunđer”.

Zabranu izvoza pšenice, pšeničnog brašna, kukuruza i suncokretovog ulja dva dana prije nego što ju je usvojila Vlada, najavio je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić.

Đogović je upozorio da bi zemlje koje uvoze iz Srbije namirnice čiji je izvoz trenutno zabranjen mogle da se okrenu drugim tržištima, pa bi Srbija mogla da izgubi kupce.

Zato bi država, naglasio je, trebalo da situaciju posmatra strateški, “a nikako politikantski” i da obezbijedi normalno funkcionisanje tržišta.