Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Od 6.101 km do 30.049 km – turski autoputevi u rastu, Erdogan ponosan
  • Prekida se blokada graničnih prijelaza u BiH
  • Njujorška energija, regionalni utjecaj: Maybelline događaj koji je spojio regiju i definirao nove make-up standarde
  • Osvježite svoj dom uz FIS: Ambyenta namještaj snižen 15% tokom februara!
  • Otkrio planove: Šta Brčvak gradi u Ferhadiji i gdje još ulaže milione
  • Hoše komerc donirao Osnovnoj školi „Amer Ćenanović“ vrijednu opremu
  • Sprema se mega projekat u Crnoj Gori: Budva dobija obilaznicu
  • Kraljević: Stari i tradicionalni zanati oslobođeni fiskalizacije
  • Stiže spas za Zenicu: Italijani pregovaraju o gradnji nove željezare
  • Amsterdam zabranio reklame za meso: Burne reakcije
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Građani rjeđe ulaze u biznis, ali i iz njega izlaze
Ekonomija

Građani rjeđe ulaze u biznis, ali i iz njega izlaze

BiznisInfoBy BiznisInfo05/09/2016Updated:06/09/2016Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

U RS je tokom prvih šest mjeseci ove godine zabilježen blagi pad broja novootvorenih firmi i preduzetničkih radnji u odnosu na isti period lani, ali je i broj deregistrovanih poreskih obveznika znatno smanjen.

Teški uslovi poslovanja glavni su razlog zbog kojeg se stanovnici Republike Srpske teško odlučuju na pokretanje sopstvenog biznisa. S druge strane, firme muku muče sa nelikvidnošću zbog koje gazde nerijetko odlučuju i da stave katanac na bravu.

Podaci Poreske uprave RS pokazuju da je broj registrovanih poreskih obveznika u periodu od januara do kraja juna ove godine nešto manji u odnosu na isti period lani.

– U prvoj polovini ove godine u Republici Srpskoj su otvorene 793 firme i 1.499 preduzetničkih radnji, dok je u istom periodu lani registrovana 801 firma i 1.696 zanatskih radnji – kažu u Poreskoj upravi RS.

Najveći broj novootvorenih firmi zabilježen je u najvećem gradu RS, gdje je za šest mjeseci registrovano 387 firmi i 631 preduzetnička radnja. Na teritoriji Doboja u istom periodu otvoreno je 107 firmi i 194 zanatske radnje, u Bijeljini 78 firmi i 185 preduzetničkih radnji, dok je na teritoriji Prijedora sa radom počelo 50 preduzeća i 159 malih preduzetničkih radnji.

Trend smanjenja broja otvorenih firmi pratio je i manji broj zatvorenih radnji. Tako su tokom prvih šest mjeseci odjavljena 32 preduzeća i 265 preduzetničkih radnji, dok je u istom periodu lani sa radom prestalo 106 firmi i 647 zanatskih radnji.

Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić kaže da je broj otvorenih privrednih subjekata na zadovoljavajućem nivou.

– Tržište diktira sudbinu firmi. Riječ je o čišćenju tržišta, jer oni koji loše posluju odlaze u stečaj ili likvidaciju i vjerujem da će u narednom periodu biti prisutno sve manje deregistrovanih firmi, jer na tržištu ostaju zdrave firme – kaže Račić i dodaje da se iz godine u godinu usvajaju zakoni koji podstiču privrednu aktivnost, ali da je privredi potreban značajniji zamajac.

Predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore RS Lazo Šešić kaže da su ekonomska kriza i odliv kvalifikovane radne snage doveli do pada broja otvorenih zanatskih radnji.

– Moramo spriječiti da nam mladi i perspektivni radnici odlaze trbuhom za kruhom. Država se mora postarati da im obezbijedi stipendije i da im ponudi posao u malim radionicama i firmama – kaže Šešić i naglašava da je privredni ambijent u kome posluju zanatlije znatno bolji u odnosu na prethodne godine, jer im je odobren zahtjev za defiskalizaciju. (Glas Srpske)

Podjeli:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
poduzetništvo samozapošljavanje
NAJNOVIJE

Od 6.101 km do 30.049 km – turski autoputevi u rastu, Erdogan ponosan

30/01/2026

Prekida se blokada graničnih prijelaza u BiH

30/01/2026

Njujorška energija, regionalni utjecaj: Maybelline događaj koji je spojio regiju i definirao nove make-up standarde

30/01/2026

Osvježite svoj dom uz FIS: Ambyenta namještaj snižen 15% tokom februara!

30/01/2026
Tagovi
zapošljavanjeVolkswagenIzvozinvesticijeBLSEturizamHrvatskaBankeKonzumSASEBoljiposao.comBingoVlada FBiHNaftaautomobiliNjemačka
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.