Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Otvorena prva tvornica lijekova za životinje u BiH
  • Islamska zajednica gradi poslovni objekat u Sarajevu vrijedan 4 miliona KM
  • Najjača godina do sada: Prihodi BNT-a idu ka 60 miliona KM
  • Saznajemo: Prva transverzala pred početkom, Penny gradi novi objekat
  • Vlada FBiH: Pozitivno mišljenje o sporazumu između BiH i RH o izgradnji Južne interkonekcije
  • Svečilište u Zagrebu završilo stručnu analizu projekta proizvodnje Magnezija: Radi se o dokazanoj i pouzdanoj tehnologiji
  • Šta znači potez Vlade FBiH: Otvaraju se vrata za američku naftu
  • Zašto finansijske institucije sve češće biraju “crypto-as-a-service” model
  • Predstavljen prvi bh. sajam namjenske industrije u Sarajevu
  • Pretis i BNT pomoći će u stabilizaciji i razvoju TRZ Hadžići
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»‘Europe Tower’ mogla bi biti najimpresivnija građevina u Sarajevu

‘Europe Tower’ mogla bi biti najimpresivnija građevina u Sarajevu

0
By BiznisInfo on 29/04/2025 Kompanije

Ovih dana počela je gradnja poslovnog objekta/kongresne sale sa tri sprata na Marijin Dvoru, pored hotela “Holiday”.

Općina Centar objavila je početkom aprila da je investitor “Europa” d.o.o. iz Sarajeva dobio saglasnost za izgradnju ovog objekta. U međuvremenu je gradilište ograđeno i mašine su već na terenu, a izvođač radova je građevinska kompanija Duljević, piše BiznisInfo.ba.

Inače, zanimljivo je da je ovo samo prva faza ovog projekta. Druga faza bi trebala biti izgradnja nebodera sa 22 sprata. Toranj bi sadržavao luksuzne apartmane namijenjene kako za potrebe hotela Holiday, tako i za tržište.

Zasad, realizuje se samo prva faza, odnosni kongresna sala na tri sprata. Kada će krenuti gradnja nebodera u ovom trenutku nije poznato.

O tome su početkom aprila govorili iz Općine.

– Za izgradnju nebodera kao druge faze nije izdata nikakva saglasnost niti je predmet razmatranja, kao što nije izvjesno u kojem periodu bi eventualno mogla biti, sve dok se ne ispune obaveze koje su općinski načelnik i politički subjekti koji trenutno čine većinu u Općinskom vijeću preuzeli kada su u pitanju zahtjevi građana Marijin dvora, a koji se odnose na gradnju nebodera – rečeno je tada iz Općine.

Urbanističko-tehnički uslovi za izgradnju sadržaja na građevinskoj parceli hotela “Holiday Inn” definirani su važećom prostorno planskom dokumentacijom, koju je Gradsko vijeće Grada Sarajeva usvojilo na sjednici održanoj 23. marta 2004. godine.

Podsjećamo, Ministarstvo prostornog uređenja Kantona Sarajevo, dana 20. septembra 2006. godine izdalo je urbanističku saglasnost i odobrenje za građenje, a investitor je platio sve pripadajuće naknade za građevinsku dozvolu u ukupnom iznosu od 4.300.785 KM.

Služba za urbanizam i zaštitu okoliša Općine Centar je 13.11.2020. godine za vrijeme mandata prethodnog načelnika izdala rješenje o urbanističkoj saglasnost investitoru Europa d.o.o. za hotelijerstvo i turizam za izgradnju poslovnog objekta sa garažom, koji između ostalog obuhvata i apartmansko-poslovni objekat – neboder.

Navedena urbanistička saglasnost izmijenjena je rješenjem od 11.03.2024. godine, kojim se unose izmjene u pogledu pozicije garaže u podzemnim etažama, dok u ostalom dijelu prethodno rješenje ostaje neizmijenjeno.

Kada su u pitanju spratnost i ostali urbanističko-tehnički uslovi za izgradnju sadržaja na građevinskoj parceli hotela “Holiday Inn”, oni su definirani važećom prostorno planskom dokumentacijom – Regulacionim planom Gradski centar “Marijin Dvor“ („Službene novine KS, broj: 8/04, 28/07 i 51/13-prečišćeni tekst).

Navedeni dokument je važeći planski akt kojim su utvrđeni uvjeti korištenja, izgradnje, uređenja i zaštite prostora u granicama ove prostorne cjeline i predstavlja osnov za odobravanje svih intervencija kojima se mijenja postojeće stanje u njegovom obuhvatu.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Europa d.o.o. Europe Tower
NAJNOVIJE

Otvorena prva tvornica lijekova za životinje u BiH

11/04/2026

Islamska zajednica gradi poslovni objekat u Sarajevu vrijedan 4 miliona KM

11/04/2026

Najjača godina do sada: Prihodi BNT-a idu ka 60 miliona KM

10/04/2026

Saznajemo: Prva transverzala pred početkom, Penny gradi novi objekat

10/04/2026
Tagovi
Vlada FBiHinvesticijeBoljiposao.comBingoKonzumHrvatskaNjemačkaIzvozNaftaBLSEVolkswagenBanketurizamautomobilizapošljavanjeSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...