Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Bh. proizvođač teške artiljerije ima najbolji rezultat u 30 godina
  • Kreće mega projekt kroz Srbiju: Evo kuda prolazi ‘Vožd Karađorđe’
  • Bh. građevinska firma ulazi na tržište Njemačke, već ima prve ugovore
  • Grad Bihać podržava poljoprivredne proizvođače
  • 10 bh. poduzetnika koji “vladaju” hrvatskom ekonomijom
  • Dr. Jelena Petković-Dabić iz BiH dobitnica prestižne International Medis Awards
  • Toyota BH i NS/FS BiH nastavljaju zajednički put ka novim pobjedama
  • Prva žrtva novih pravila: Otkazuju se linije iz BiH za Sloveniju i Austriju
  • Katastrofalan rezultat: Igman u gubitku od 15 miliona KM
  • BHANSA: Pet godina zaredom u plusu unatoč rekordnim izazovima
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Đapo: Iz budžeta bi se moglo osigurati 250 miliona KM za saniranje krize

Đapo: Iz budžeta bi se moglo osigurati 250 miliona KM za saniranje krize

0
By BiznisInfo on 30/03/2020 Ekonomija, Finansije

Predsjednica Koordinacionog odbora za stabilizaciju privrede i saniranje posljedica pandemije koronavirusa i federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo najavila je danas da će Vlada Federacije Bosne i Hercegovine raditi na rebalansu budžeta čime bi se moglo osigurati oko 250 miliona KM kao pomoć saniraju posljedica širenje pandemije koronavirusa Covid-19.

Kako je kazala, Vlada je svjesna da će pandemija koja je zahvatila cijeli svijet imati posljedice na globalnu ekonomiju pa samim tim i na Bosnu i Hercegovinu zbog čega je već pokrenuto niz aktivnosti za saniranje posljedica.

– Mi smo mala ekonomija i prepušteni smo sami sebi, a budući da Centralna banka BiH nema mogućnost intervencije ubrizgavanjem novca potrebna nam je i podrška međunarodnih institucija, a “stezanjem kaiša” u smislu rebalansa rezat ćemo sve troškove koji nisu neophodni za ovu godinu – pojasnila je Đapo.

Naglasila je potrebu brzog, odgovornog i transparentnog djelovanja te donošenje mjera za očuvanje privredne likvidnosti i radnih mjesta.

Među mjerama koje su već poduzete izdvojila je zaustavljanje rasta cijena osnovnih životnih namirnica, od Agencije za bankarstvo zatražen je moratorij na kredite, a Vijeću ministara BiH upućena je inicijativa da se izmijeni zakon i omogući pomjeranje na kraj mjeseca uplate doprinosa.

– Svjesni smo da moramo odlučno naći načina da pomognemo privredi i očuvanju radnih mjesta, pravimo modalitet pomoći da pomognemo svakom pojedincu, radniku i privrednim subjektima, a neke od mjere bit će moguće provesti samo izmjenama zakonskih rješenja – dodala je.

Također, razgovara se i o donošenju lex specijalisa u vezi s koronavirusom, a započete su i aktivnosti na uspostavljanju Garancijskog fonda koji bi izdavao garancije komercijalnim bankama.

Oformit će se i Stabilizacijski fond za koji bi sredstva bila osigurana rebalansom budžeta budući da je namjera smanjiti sve troškove gdje god je to moguće, a rebalans bi, kaže Đapo, trebao biti razmatran sredinom aprila.

Drugi dio sredstava trebao bi osiguran putem Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), naglasila je Đapo, a pregovori u tom smislu sve počeli te se očekuje da bi sredstva od Evropske komisije mogla biti operativna u maju.

Pozvala je poslodavce da ne otpuštaju radnike najavljujući da će se naći modaliteti kako bi se očuvala likvidnost, a osim toga sve će se učiniti kako bi se osigurala redovna isplata penzija i boračkih naknada.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Bh. proizvođač teške artiljerije ima najbolji rezultat u 30 godina

14/03/2026

Kreće mega projekt kroz Srbiju: Evo kuda prolazi ‘Vožd Karađorđe’

14/03/2026

Bh. građevinska firma ulazi na tržište Njemačke, već ima prve ugovore

14/03/2026

Grad Bihać podržava poljoprivredne proizvođače

13/03/2026
Tagovi
NjemačkaSASEBingoHrvatskaBoljiposao.cominvesticijeturizamzapošljavanjeVlada FBiHautomobiliBankeBLSEIzvozKonzumNaftaVolkswagen
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.