Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Prosječna neto plata u BiH porasla na 1.633 KM
  • Amerikanci žele ulagati u namjensku industriju Federacije
  • Kroz Istočno Sarajevo će se graditi cesta sa četiri trake
  • Njemački industrijski gigant planira 6.000 otkaza
  • Sprema se gradnja još jedne autoceste u FBiH, pogledajte trasu
  • Wizz Air donio preporod Aerodromu Tuzla, pogledajte brojke
  • Američke carine ‘pokosile’ bh. giganta: Izvoz prepolovljen
  • Brzorastuće kompanije Adria 1000: Konferencija 25. marta otkriva kako ubrzati rast
  • m:tel BIZ tarife – sve što je potrebno za vaš biznis
  • Novi detalji prevare bh. firme: Poslovi vrijedni čak 3,3 milijarde eura
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Da li je hrvatski turizam ugrožen? Evo odgovora!

Da li je hrvatski turizam ugrožen? Evo odgovora!

0
By BiznisInfo on 17/06/2025 Biznis cafe

Svake godine isti naslovi se ponovno pojavljuju – broj turista je u padu, cijene su previsoke, Hrvatska gubi konkurentnost…

No, svake godine brojke ih demantiraju. Ono što se dogodilo u maju nije bio pad zbog kojeg bi se trebalo brinuti, već rezultat ovogodišnjeg kalendara praznika. Isti obrazac ponovio se prošli mjesec i mjesec prije toga. Kontekst je važan, a hrvatski turizam se razvija, a ne posustaje, pišu analitičari Intercapitala, prenosi SEEbiz.

U maju je zabilježeno ukupno 1,58 miliona dolazaka stranih turista, što predstavlja pad od 8% u odnosu na prethodnu godinu, dok je broj noćenja stranih turista dosegao 5,76 miliona, što je pad od 17% u odnosu na prethodnu godinu.

S druge strane, broj dolazaka domaćih turista iznosio je 342 hiljade, što je porast od 17% u odnosu na prethodnu godinu, dok je broj noćenja domaćih turista iznosio 850 hiljada, što je porast od 19% u odnosu na prethodnu godinu.

Kao rezultat toga, ukupan broj dolazaka turista iznosio je 1,92 miliona, što je pad od 5% u odnosu na prethodnu godinu, dok je ukupan broj noćenja dosegao 6,61 milion, što je pad od 13%.

To se prevodi u prosječan boravak po osobi od 3,44 dana, što je pad od 9,3% u odnosu na prethodnu godinu. Štaviše, dolasci u godini dosegnuli su 4,18 miliona, ostajući relativno nepromijenjeni, dok je noćenja u godini iznosilo ukupno 13 miliona, što odražava pad od 6% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Na prvi pogled, ovo se može činiti kao pesimistična najava vrhunca sezone, kako mediji svake godine obično proglašavaju, ali stvarnost je donekle drugačija. Slično kao u martu i aprilu, kalendar praznika ima značajan utjecaj na turističku dinamiku. Ove godine, Duhovi padaju u junu, a ne u maju. Kao što je bio slučaj i prošle godine. Tokom tog razdoblja, njemačke škole su na odmoru, što tradicionalno znači porast dolazaka njemačkih turista.

Ova se promjena ogleda u činjenici da su dolasci i noćenja njemačkih turista pali za 40-50% u odnosu na prethodnu godinu u maju. Slično tome, dolasci i noćenja također su bili manji u martu u usporedbi s prethodnom godinom zbog kasnog Uskrsa, ali u aprilu su i dolasci i noćenja turista u godini porasli za 4% u odnosu na prethodnu godinu. Stoga možemo razumno očekivati da će se u julu ovi brojevi normalizirati i vjerovatno premašiti prošlogodišnje.

Međutim, samo brojanje turista nije jedina metrika kojom bismo trebali procijeniti turističku (pred)sezonu. Stalno se žalimo na visok udio privatnog smještaja i neodrživi broj turista – a ipak, kada se trend počne mijenjati u željenom smjeru, to se prikazuje kao velika kriza. Nije.

Hrvatski turistički sektor već prolazi kroz postupnu tranziciju prema privlačenju bogatije klijentele, nudeći im iskustva više vrijednosti. To prirodno dovodi do stagnacije ili čak umjerenosti broja turista (što je očekivano i poželjno u kontekstu održivosti) i viših prosječnih cijena.

Neki glasovi i dalje žude da Hrvatska bude jeftina destinacija za masovno tržište, uspoređujući je s Albanijom, Crnom Gorom ili Turskom, zaboravljajući da masovni turizam jest i treba ostati prijelazna faza. Vjerojatnije je da se ti ljudi ne trude dubinski analizirati podatke, već umjesto toga guraju senzacionalističke narative kako bi izazvali frustraciju javnosti zbog cijene sladoleda, navodi se u analizi.

Još jedno važno razmatranje je raščlamba turističkih noćenja prema vrsti smještaja. U maju su hoteli činili 39% ukupnog smještaja (u odnosu na 34% u maju 2024.). Privatni smještaj predstavljao je 23% (u odnosu na 25%), dok su kampovi činili 19% (u odnosu na 23%). To je pozitivan trend, ako se uzme u obzir da su hotelska noćenja povoljnija za dugoročnu održivost hrvatskog turizma u usporedbi s prekomjernim udjelom privatnog smještaja. Međutim, ovu promjenu treba kontekstualizirati i unutar utjecaja kalendara praznika – baš kao i ukupni dolasci i noćenja.

Ukratko, s novim ulaganjima u hrvatski turizam očekuje se da će prosječne cijene nastaviti rasti (što bi i trebale), stopa rasta turističkih dolazaka trebala bi se usporiti ili stabilizirati (osobito tokom ljetnih mjeseci), a Hrvatska bi se trebala nastaviti kretati prema svom cilju da postane cjelogodišnja turistička destinacija.

Dakle, međugodišnji ili mjesečni padovi izvučeni iz konteksta imaju malo veze s bilo kakvim stvarnim padom hrvatskog turizma, prekomjernim cijenama ili gubitkom konkurentnosti – suprotno uvriježenim narativima koji se iz godine u godinu pojavljuju. Na kraju krajeva, oni operateri koji podižu cijene bez proporcionalnog povećanja kvalitete usluge neće prosperirati. Jednostavno je tako, zaključuje se u analizi.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Hrvatska turizam
NAJNOVIJE

Prosječna neto plata u BiH porasla na 1.633 KM

20/02/2026

Amerikanci žele ulagati u namjensku industriju Federacije

20/02/2026

Kroz Istočno Sarajevo će se graditi cesta sa četiri trake

20/02/2026

Njemački industrijski gigant planira 6.000 otkaza

19/02/2026
Tagovi
SASEVlada FBiHBoljiposao.comNjemačkaHrvatskaautomobiliVolkswagenNaftaturizaminvesticijeKonzumBLSEBingozapošljavanjeIzvozBanke
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.