Cijene nafte na svjetskim tržištima pale drugu sedmicu zaredom

0

Na svjetskim tržištima cijene nafte pale su i prošle sedmice, druge zaredom, jer se trgovci plaše da će zbog povećanja proizvodnje OPEC-a i partnera iduće godine ponuda biti znatno veća od potražnje.

Cijena barela na londonskom tržištu pala je 1,1 posto, na 65,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1,7 posto, na 62,80 dolara.

Pad cijena drugu sedmicu zaredom posljedica je naznaka da će ponuda nafte u ovoj i idućoj godini rasti više nego potražnja.

Zbog sporog rasta svjetske ekonomije i najavljenog povećanja proizvodnje Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njenih partnera, Međunarodna agencija za energiju (IEA) objavila je da je tržište na putu da iduće godine zabilježi rekordnu prekomjernu ponudu, prenijela je agencija Hina.