Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Od 6.101 km do 30.049 km – turski autoputevi u rastu, Erdogan ponosan
  • Prekida se blokada graničnih prijelaza u BiH
  • Njujorška energija, regionalni utjecaj: Maybelline događaj koji je spojio regiju i definirao nove make-up standarde
  • Osvježite svoj dom uz FIS: Ambyenta namještaj snižen 15% tokom februara!
  • Otkrio planove: Šta Brčvak gradi u Ferhadiji i gdje još ulaže milione
  • Hoše komerc donirao Osnovnoj školi „Amer Ćenanović“ vrijednu opremu
  • Sprema se mega projekat u Crnoj Gori: Budva dobija obilaznicu
  • Kraljević: Stari i tradicionalni zanati oslobođeni fiskalizacije
  • Stiže spas za Zenicu: Italijani pregovaraju o gradnji nove željezare
  • Amsterdam zabranio reklame za meso: Burne reakcije
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Banke»Bh. građani sve više traže stambene kredite
Banke

Bh. građani sve više traže stambene kredite

BiznisInfoBy BiznisInfo27/05/2022Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Centralna banka Bosne i Hercegovine objavila je rezultat anketa o kreditnoj aktivnosti građana naše zemlje za prva tri mjeseca 2022. godine.

Upitnik za anketu sadržao je 16 standardnih pitanja o ostvarenim i očekivanim promjenama na strani ponude i potražnje za kreditima: 4 pitanja se odnose na buduće i 12 pitanja na ostvarene promjene.

Pitanjima su obuhvaćene tri kategorije kredita: krediti ili kreditne linije preduzećima, stambeni krediti stanovništvu; i potrošački i nenamjenski krediti.

U prvom kvartalu 2022. godine došlo je do neznatnog pooštravanja kreditnih standarda za kredite preduzećima (neto procenat -14%). Blago pooštravanje kreditnih standarda odnosi se na odobravanje kratkoročnih kao i dugoročnih kredita preduzećima, navode iz Centralne banke BiH.

– Faktori koji su uticali na pooštravanje standarda su percepcija rizika i spremnost na preuzimanje rizika (neto procenat -14% ). Ostali faktori, konkurencija drugih banaka i troškovi izvora za kredite i ograničenja bilansa stanja, nisu imali uticaja na kreditne standarde banaka koji se primjenjuju u procesu odobravanja kredita i / ili kreditnih linija preduzećima – naveli su iz Centralne banke.

Također, došlo je do neznatne promjene uslova odobravanja kredita preduzećima, a odnose se na kamatnu mrežu i zahtjeva u pogledu kolaterala. Neto procenat za kamatnu maržu i zahtjeva u pogledu kolaterala iznosio je -14%. Ostali uslovi odobravanja kredita preduzećima su ostali nepromijenjeni u odnosu na prethodni kvartal. I udio odbijenih zahtjeva za odobrenje kredita preduzećima je blago povećan u odnosu na prethodni kvartal.

Potražnja preduzeća za kreditima i / ili kreditnim linijama je nastavila da raste u prvom kvartalu 2022. godine, sa nešto većim povećanjem potražnje za kratkoročnim, nego za dugoročnim kreditima, pokazuju to rezultati ankete CB BiH.

Banke su izvijestile da su finansijske potrebe za kapitalnim investicijama kod njihovih klijenata obrtnim sredstvima i restrukturiranje duga pridonijele većoj potražnji preduzeća za kreditima u prvom kvartalu 2022. godine.

U pogledu očekivanja za drugi kvartal, neto rezultat iz prikupljenih odgovora ukazuje da se očekuje blago ublažavanje standarda za odobravanje kratkoročnih kredita preduzećima, za razliku od standarda koji se primjenjuju na dugoročne kredite, gdje se očekuje blago pooštravanje.

Neto procenat promjene u prvom kvartalu 2022. godine ukazuje na blago ublažavanje kreditnih standarda (tj. interne smjernice ili kriteriji odobravanja kredita) za stambene kao i za potrošačke i nenamjenske kredite.

– Prema izvještajima banaka, spremnost na preuzimanje rizika, troškovi izvora za kredite i ograničenja bilansa stanja uticali su na ovo ublažavanje standarda, dok su ostali faktori nepromjenjeni i nisu imali uticaja na kreditne standarde koji se primjenjuju u odobravanju kredita stanovništvu – dodali su iz Centralne banke BiH.

Banke su izvijestile da je u prvom kvartalu 2022. godine došlo do povećanja potražnje stanovništva za kreditima, što je u skladu sa očekivanjima iz prethodnog kruga izvještavanja. Porast potražnje za stambenim kreditima je vrlo naglašen, dok je porast potražnje za potrošačkim i nenamjenskim kreditima nešto manji.

Na osnovu pitanja o očekivanjima, banke predviđaju da neće doći do promjene standarda za stambene kredite, dok se za potrošačke i nenamjenske kredite očekuje ublažavanje kreditnih standarda u drugom kvartalu 2022. godine, zaključili su iz Centralne banke BiH.

 

Podjeli:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Centralna banka BiH krediti
najnovije

Od 6.101 km do 30.049 km – turski autoputevi u rastu, Erdogan ponosan

30/01/2026

Prekida se blokada graničnih prijelaza u BiH

30/01/2026

Njujorška energija, regionalni utjecaj: Maybelline događaj koji je spojio regiju i definirao nove make-up standarde

30/01/2026
IZDVOJENO

Delegacija ZEPS-a u zvaničnoj posjeti Izmirskoj privrednoj komori

27/01/2026

Udruženje poslodavaca u FBiH pozdravilo usvajanje Zakona o fiskalizaciji transakcija

26/01/2026

Počela blokada teretnih granica prema EU: Prevoznici traže izuzeće

26/01/2026
Tagovi
BankeNjemačkaautomobiliturizaminvesticijeBoljiposao.comBingoVlada FBiHzapošljavanjeHrvatskaBLSEVolkswagenNaftaSASEKonzumIzvoz
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...