Ahmetlići ojačali kontrolu nad vodećom bh. vojnom kompanijom

0

Porodica Ahmetlić iz Tešnja ojačala je kontrolu na vodećom domaćom kompanijom iz oblasti vojne industrije – Igman Konjic.

Naime, 28. aprila je izabran novi Nadzorni odbor Igmana u koji su ušla dva člana porodice – Ahmed i Muharem Ahmetlić, piše BiznisInfo.ba.

Podsjetimo da su Ahmetlići, koji stoje iza naftne kompanije Hifa Petrol, najveći privatni dioničari u Igmanu u kojem imaju oko 33,3 posto dionica koje drže na skrbničkom računu u jednoj banci.

Kako je pojačana kontrola

Nadzorni odbor Igmana imao je ranije tri člana, od čega su dva predstavljala Vladu FBiH a jedan privatni kapital.

No, prošle godine dolazi do izmjena Statuta kojima se broj članova NO-a širi na pet, od čega očito Vladi pripadaju tri a privatnim investitorima dva.

Ranije je samo Ahmed Ahmetlić bio član NO-a, a nakon izmjena u njega ulazi i Muharem Ahmetlić, ali su tada svi bili vršitelji dužnosti i nisu bili upisani kod Komisije za vrijednosne papire.

Sada je konačno izabran Nadzorni odbor na puni mandat te zvanično upisan i u registar Komisije.

Vlada, koja ima 51 posto dionica, imenovala je Fahrudina Smailagića, Mustafu Fazlića i Bernadina Alagića. S druge strane, kao predstavnici privatnog kapitala u NO su ušla braća Ahmetlić.

Inače, cijelim ovim izmjenama Ahmetlići su pojačali svoju kontrolu nad Igmanom, odnosno svoj procenat glasa u Nadzornom odboru sa 1 naprema 2 na 2 naprema 3, ili procentualno sa 33 posto na 40 posto.

Podsjetimo da su Ahmetlići početkom ove godine objavili da su odlučili prodati svoj udio u Igmanu. No, prodaja nikad nije obavljena. S obzirom da su u međuvremenu ojačali svoju kontrolu nad strukturama kompanije, više je vjerovatno da im je cilj ostati trajno prisutan, te da imaju ozbiljan interes i namjere s Igmanom.