Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Islamska zajednica gradi poslovni objekat u Sarajevu vrijedan 4 miliona KM
  • Najjača godina do sada: Prihodi BNT-a idu ka 60 miliona KM
  • Saznajemo: Prva transverzala pred početkom, Penny gradi novi objekat
  • Vlada FBiH: Pozitivno mišljenje o sporazumu između BiH i RH o izgradnji Južne interkonekcije
  • Svečilište u Zagrebu završilo stručnu analizu projekta proizvodnje Magnezija: Radi se o dokazanoj i pouzdanoj tehnologiji
  • Šta znači potez Vlade FBiH: Otvaraju se vrata za američku naftu
  • Zašto finansijske institucije sve češće biraju “crypto-as-a-service” model
  • Predstavljen prvi bh. sajam namjenske industrije u Sarajevu
  • Pretis i BNT pomoći će u stabilizaciji i razvoju TRZ Hadžići
  • Arapski investitor namjerava otvoriti luksuzni restoran u Sarajevu
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»16 posto Nijemaca siromašno: Živi od “svega” 2.000 eura mjesečno
Biznis cafe

16 posto Nijemaca siromašno: Živi od “svega” 2.000 eura mjesečno

BiznisInfoBy BiznisInfo06/03/2017Updated:06/03/2017Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Berlin

Udruženje njemačkih dobrotvornih organizacija je objavilo svoj godišnji izvještaj o siromaštvu u Njemačkoj. Prema tom izvještaju, 16 posto Nijemaca je siromašno. Ali, velike diskusije se vode upravo oko te definicije.

Kao i svake godine, ovaj izvještaj je bio povod za diskusije šta je zapravo siromaštvo u razvijenoj Njemačkoj. Kriteriji autora izvještaja je jasan: siromašna osoba je ona koja raspolaže sa manje od 60 posto vrijednosti prosječne plaće.

Interesantno je da da je broj siromašnih građana opao u istočnim saveznim pokrajinama, a porastao u zapadnim. Poučan je i podatak da muškarci koji žive na granici siromaštva žive u prosjeku 10,8 godina kraće od onih dobrostojećih.

Kod žena ta razlika iznosi osam godina. Postoje različita tumačenja te pojave. Jedni je objašnjavaju nemarnijim odnosom siromašnijih prema sopstvenom zdravlju, a drugi lošijim uslovima u kojima takvi ljudi žive i rade.

Evo kako je izvještaj prokomentarisan u njemačkoj štampi.

Magdeburger Volksstimme: “Značenje pojedinih riječi postaje sve nejasnije. Tako sada jedna mlada porodica koja živi u sopstvenoj kući u saksonskom Altmarku i ima na raspolaganju 2.000 eura mjesečno važi kao ‘siromašna’. Je li ta porodica zaista siromašna? Proteklih godina prosječna plaća se povećala za oko 30 procenata. Da li 60 posto od toga uvijek znači ‘siromaštvo’? Bilo bi vrijeme da se siromaštvo u Njemačkoj tačno definiše da bi moglo da se ciljano suzbija“.

Mannheimer Morgen: “Izvještaj o siromaštvu je samo djelomično podesan za opis problema sa pravdom u ovoj zemlji. Ti problemi se ne sastoje u pitanju da li neko prima socijalnu pomoć koji mjesec duže ili kraće, već u tome što, naprimjer, upravo stariji zaposleni teže nalaze novi posao kada izgube stari. U Njemačkoj se ne radi u prvom redu o nepravednoj raspodjeli, već o nejednakim šansama.”

 

B92.net

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Islamska zajednica gradi poslovni objekat u Sarajevu vrijedan 4 miliona KM

11/04/2026

Najjača godina do sada: Prihodi BNT-a idu ka 60 miliona KM

10/04/2026

Saznajemo: Prva transverzala pred početkom, Penny gradi novi objekat

10/04/2026

Vlada FBiH: Pozitivno mišljenje o sporazumu između BiH i RH o izgradnji Južne interkonekcije

10/04/2026
Tagovi
Boljiposao.comBankeNjemačkaVolkswagenzapošljavanjeBLSEIzvozinvesticijeKonzumNaftaHrvatskaBingoautomobiliturizamSASEVlada FBiH
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.