Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Fortenova prodala sjedište Mercatora: Simboličan kraj jedne ere
  • U četvrtak Hercegovina dobija veliki šoping centar: Evo kako izgleda
  • Proizveden prvi od 10 novih Solaris trolejbusa za Sarajevo
  • Vijeće ministara ni u drugom krugu glasanja nije uvelo zaštitne mjere na uvoz čelika
  • Sve je spremno za 12. FMCG Retail Summit: Sarajevo okuplja lidere industrije
  • Radnici Nove željezare Zenica protestuju u Sarajevu
  • Vlada FBiH stavila akviziciju Telemacha na čekanje
  • Podrška Raiffeisen banke udruženju „Plava vrpca“ iz Mostara
  • Velika akvizicija: PIK se vraća – domaći kapital preuzima OLX.ba
  • Počela blokada teretnog saobraćaja na više graničnih prijelaza
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Komentari i analize»Električna vozila dolaze prije nego što se mislilo, je li BiH spremna
Komentari i analize

Električna vozila dolaze prije nego što se mislilo, je li BiH spremna

BiznisInfoBy BiznisInfo15/07/2017Updated:16/07/2017Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Novi izvještaj koji je objavila holanska banka ING pokazuje da će električna vozila (EV) postati stalna pojava u Evropi u naredne dvije decenije, dok drugi izvještaji govore da će do 2040. u potpunosti zamijeniti automobile na fosilna goriva. Ova vozila će već narednih nekoliko godina početi osvajati tržište Evrope, prenosi BiznisInfo.

Do brzog širenja ovih vozila doći će zbog sve nižih cijena električnih baterija kao i podrške mnogih vlada ovoj tehnologiji, ali i sve većem izboru modela.

Između 2017. i 2024. godine potpuno električna vozila će postati „racionalan izbor vozača u Evropi“, navodi se u izvještaju ING-a. Ova vozila će postajati sve jeftinija a bit će sve veća mogućnost izbora različitih modela.   

Infrastruktura punjenja baterija također će postati rasprostranjena, djelimično zbog podrške vlada, navodi Business Insider. 

Prelaz sa automobila na fosilna goriva na elekrična vozila izazvat će potrese u evropskoj automobilskoj industriji. Zapravo, to se već počelo dešavati. Volvo je već najavio da će se od 2019. godine fokusirati na hibridna i plug-in vozila (koja koriste više izvora energije)

Izvještaj ING-a pokazuje da će cijena posjedovanja električnog vozila u Njemačkoj 2024. godine biti slična cijeni automobila na fosilno gorivo.

Prošle sedmice, Francuska je najavila da će od 2040. godine u potpunosti zabraniti automobile na benzin i naftu.

Ekonomista Stanford univerziteta Tony Seba, koji je objavio odvojen izvještaj o električnim vozilima, iznio je slična predviđana.

– Naša studija pokazuje da će praktično sva vozila na svijetu do 2040. godine biti električna, rekao je on za Guardian.

Dodao je da će se industrija početkom naredne decenije suočiti s velikim poremećajem zbog električnih vozila, a da će automobili sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem do 2040. godine biti desetkovani. 

Ova tehnologija će vrlo brzo doći i u BiH, ali je pitanje koliko će imati široku primjenu, barem u početku.

Američka automobilska kompanija Tesla najavila je planove za izgradnju svojih prvih “Super punjača” za punjenje električnih vozila u šest zemalja jugoistočne Evrope do kraja godine.

Firma namjerava izgraditi po tri naplatne stanice u Rumuniji i Srbiji, te po jednu u Bugarskoj, Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Moldaviji, objavljeno je prije nekoliko mjeseci.

Osim toga, Elektroprivreda Bosne i Hercegovine besplatno je na raspolaganje stavila punionicu za električna vozila ispred zgrade Direkcije u Sarajevu, u želji da širi priču o vozilima na alternativna goriva, a čije su prednosti brojne.

To preduzeće za početak je počelo koristiti dva električna vozila koja su predstavili prošlog mjeseca u okviru trodnevnog sajma energetike ”Energa”.

No, treba imati na umu da je prosječna starost vozila u BiH 17 godina, zbog čega ćemo vjerovatno duže od ostalih evropskih zemalja koristiti vozila na naftu i benzin.

(Autor: BiznisInfo)

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Fortenova prodala sjedište Mercatora: Simboličan kraj jedne ere

23/03/2026

U četvrtak Hercegovina dobija veliki šoping centar: Evo kako izgleda

23/03/2026

Proizveden prvi od 10 novih Solaris trolejbusa za Sarajevo

23/03/2026
IZDVOJENO

FMCG Retail Summit: Budućnost maloprodaje u fokusu

16/03/2026

Toyota BH i NS/FS BiH nastavljaju zajednički put ka novim pobjedama

13/03/2026

BHANSA: Pet godina zaredom u plusu unatoč rekordnim izazovima

13/03/2026
Tagovi
zapošljavanjeNjemačkaBingoautomobiliKonzumBLSEturizaminvesticijeVlada FBiHNaftaSASEBoljiposao.comHrvatskaBankeIzvozVolkswagen
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.